Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Aldi Logo

These are all the deals at Aldi this week, either starting 4/15 or 4/18 depending on where you live.

Remember that you can price match name brand products, meat, and produce at Walmart.

Produce

  • Tomatoes on the Vine, 59¢ pk.
  • Baking Potatoes, 5 lb bag, $1.59
  • Multi-Colored Peppers, 3 pk., $1.29
  • Vidalia Onions, 59¢ pk.
  • Baby Bella Mushrooms, 79¢ pk.
  • Sweet Corn, $1.29 pk.

Meat

  • Appleton Farms Baby Back Ribs, 24 oz, $7.99
  • Kraft Boca Burgers, 10 oz, $2.89
  • Parkview Premium Beef Franks, 12 oz, $2.79
  • Parkview Griller Sausage, 14 oz, $2.49
    (get Johnsonville Chicken Sausage at Harris Teeter for $1.99)
  • Old Wisconsin Cheddar Sausage, 24 oz, $4.99
  • Duetsche Kuche Smoked Bratwurst or Knackwurst, 16 oz, $2.69

Grocery

  • Savoritz Oyster Crackers, 10 oz, 89¢
  • Benton’s Fudge Striped Shortbread Cookies, 13 oz, $1.19
  • Savoritz 4 Kids Cheese Dip & Cracker Sticks, 5 oz, 95¢
  • Millville or Fit & Active Cereal Bars, 4.86-10.4 oz, $1.49
  • Fit & Active Double Chocolate or Chocolate Peanut Butter Meal Bars, 9.5 oz, $3.99
    (get Pure Protein Bar singles at Harris Teeter for FREE)
  • Nature’s Nectar Fruit Juices, 64 oz, $1.49

Household

  • Freshine Glass Cleaner, 32 oz, 89¢
    • thanks SO much for this, jenny! we just had an aldi open up near us, but b/c we buy so much produce, i had sadly written them off — until i saw this post! sheesh, we’ve been paying a buck PER pepper at our wal-mart supercenter. i just may have to make a stop on the way home from car pool today! :)

      thanks again!
      – tanya

      • Niddi

        great deal on the peppers, I’ve been chopping them up and freezing for the winter months.

        • VP22

          I do the same thing.

        • this one post has been one mega WEALTH of info — i didn’t even THINK about chopping them up & freezing them! and i found out today that i’m apparently in a 4/18 start date, so i’ll be stopping there again tomorrow for my peppas! ;)

        • Audrey

           I have found too, the best way to freeze is to chop them up and put them on a cookie sheet, each piece not touching the others (like when you bake cookies) put the cookie sheets in the freezer, a few hours later when they are frozen, I scoop them in to bags. Then I can just pull out one or two at a time or whatever I need. It works great!

      • Katie

        Aldi has great produce! It will definitely be worth your time & money to stop by there.

        • i didn’t even know they HAD produce ’til i saw this post! the last time i was close enough to an aldi was in college, so i guess that says a lot about my college eating habits, huh? ;)

      • Katielanes

        In my opinion, it’s the only place to buy produce.  Do keep in mind, if they are out of stock on something, that Wal-mart will price match Aldi’s produce prices.  I priced match strawberries this morning that are $.79 at Aldi, didn’t have any problem. FYI.

        • i was looking at this quickly this morning, so i just now SAW that — that wal-mart will price match! that’s fantastic! so i just bring the aldi ad in, right?

          • Sandi

            You do not have to bring the ad. :)

      • Absolutely!  I’m glad this post is helpful.

    • chowder

      Produce is a great deal at Aldi.  We also get the potato chips & nuts.

      • Katielanes

        It’s also a great place to get milk and eggs at a good price.

    • guest

      Our advertised prices are a bit different but had the weights in the ad so comparing to Publix:

      Tomatoes on the vine:
      Aldi: $.59 per lb
      Publix: $1.29 per lb

      Mushrooms
      Aldi: $1.38 per lb
      Publix $2.69 per lb

      Sweet corn
      Aldi: $.25 per ear
      Publix: $.33 per ear

      Potatoes:
      Aldi: $.20 per lb (baking)
      Publix: $.60 per lb (red)

      And the prices on the Vidalia onions ($.30/lb) and 3-pk peppers can’t be beat!

    • guest

      More Produce comparisons:

      Peppers
      Aldi: $1.29 per 3-pk
      Kroger:  $1.25 each ($3.75 for 3!)

      Vidalia Onions
      Aldi: $.30 per lb
      Kroger: $.64 per lb

      Potatoes:
      Aldi: $.20 per lb (baking)
      Harris Teeter: $.70 per lb (russet)

      Tomatoes
      Aldi: $.59 per lb
      Harris Teeter: $2.79 per lb

    • Guest

      Well finally had a good trip to Aldi. Our Aldi, the produce quality is hit and miss but I figured I see what they had today. Today I got 2 3-packs of peppers (red, yellow, orange) $1.39 each, Tomato on the vine, 24oz $.99, the bunch I chose had 6 medium, Vidalia Onions 2 lbs. for $.69, and 4 cucumbers $.49 each, $6.42 total. Our Aldi the milk prices are not really better than the grocery stores depending I what you buy, it’s $3.49 a gallon. Today I went to Harris Teeter and got 3 half gallons of Smart Balance Milk for $.99 each ($3.99 – $1.50 coupon doubled) and they had a promotion, buy a half gallon SB milk get a free SB spreadable butter free ($2.49 value) so I got a gallon and a half of milk and 3 spreadable butters for $2.97. For me Harris Teeter and Aldi plus other groceries are right down the street from each other so I shop whomever has the best deals without spending a lot of extra time or gas. I got $113.96 worth of groceries at HT for $34.86 ($79.10 worth of coupon/sale savings) and could not have gotten everything at Aldi and would have spent more. These lists that Jenny posts are a tremendous help. I can compare all the local groceries prices with coupon matches and plan my trips for the best deals. I like having a variety of groceries to choose from.

      • Sounds like a great shopping trip!  I’m glad the lists are helpful!

    • Ed In Ncarolina

      Milk was $2.69 at my Aldi’s today. (It’s normally $3.39).

    • amom

      We pay $1.99 for a gallon of milk at Aldi’s which is a very good deal compared to other stores!

    • Amy

      We love ALDI!  I get all of our produce there (except bananas).  Their prices are so much better than anywhere else. Even if you go for produce alone, it is WELL worth the trip.