Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Food Lion Weekly Ad 1/28-2/3

on 1.27.2009 at 3:51pm
15 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Here are the deals at Food Lion starting tomorrow. There are a few good deals this week. If you see anything I missed let me know! Check out the current printables before shopping. (New printable coupons will be loaded tomorrow morning)

Remember:
1. Check with your local store about B1G1 items. Ask “Are you required to buy 2, or will they each ring up at half price?”
2. Most Food Lion stores do not double coupons.
3. If you do a B1G1 deal, use 2 coupons if they will let you.
4. You can stack a FL printable or other store coupon with manufacturers coupons.

Coupon Deals
General Mills Cereals: Cheerios or Lucky Charms B1G1 at $4.39
-$1/3 General Mills cereals SS 01/04
-$1/2 General Mills Cereals printable
(buy 2, use 1 makes it $1.69 ea)

Quaker Cap’N Crunch Cereal $2 ea
-$1/2 Cap’n Crunch Cereal RP 01/04 (makes it $1.50 ea)

Quaker Instant Oatmeal $2.50 ea
-$1 off Quaker High Fiber RP 01/04 or printable (IE) or printable (FF)
-.70/1 Quaker Oatmeal RP 01/04

RoTel Diced Tomatoes $1 ea
-.30/1 any Rotel product SS 01/18 (regional only)

Hunt’s Ketchup B1G1 at $1.73
-$1 off Hunts Ketchup printable (buy 2, use 1 makes it .36¢ ea)

Pace Picante Sauce $2 ea
-.75/2 Pace Salsa or Sauce SS 12/14, 01/25

Food Lion Salsa $1.39 ea
-$1 off Food Lion salsa printable (makes it .39
¢ ea)

Kraft Mayonnaise or Miracle Whip $3 ea
-.75/1 any Kraft Mayonnaise SS 01/18

Kraft Salad Dressings $2 ea
-$1/2 Kraft Dressings SS 01/18 (makes it $1.50 ea)

Prego Pasta Sauce $1.66 ea
-.50/1 Prego Sauce found on Pepperidge Farm Toast boxes

Daisy Sour Cream $1.66 ea
-.50/1 Daisy Sour Cream SS 01/18, 12/14

Land O Lakes Butter Quarters and Spreadable Butter $2.99 ea
-.30/1 Land O Lakes Spread SS 01/25

Farm Rich Value Pack Snacks B1G1 at $6.99
-$1 off Farm Rich product Feb. Hallmark, Woman’s Day or Famly Circle Mags
-$1 off Farm Rich
printable (buy 2, use 2 makes it $2.50 ea)

Gorton’s Value Pack Fish B1G1 at $6.99
-$1 off any Gorton’s Shrimp item SS 12/07 (if included)
-.75/2 any Gorton’s items
printable (IE) or printable (FF)

Michelina’s Entrees $1 ea
-$1/5 Michelina’s Entrees Lean or Authentico printable (makes it .80¢ea)

SeaPak Shrimp or Seafood B1G1 at $7.99
-$1 off Seapak product printable (buy 2, use 2 makes it $3 ea)

Colgate Toothpaste B1G1 at $2.69
-$1 or -.75/1 any Colgate Toothpaste SS 01/18 (buy 2, use 2 makes it .40¢ – .65¢ ea)

Venus Embrace, Fusion Manual or Power Razor $2 off reg. price
-$4 off Gillette Fusion razor PG 12/28

Pam Cooking Spray $2.50 ea
-$1 off Pam spray printable

Hebrew National Beef Franks B1G1 at $4.69
-$1 off Hebrew National printable (buy 2, use 2 makes it $1.35 ea)

Ball Park Meat or Beef Franks B1G1 at $3.51
-$1/2 Ball Park Franks RP 01/25 (makes it $1.25 ea)

Carolina Pride Cocktail Smokies B1G1 at $3.89
-$1.50/2 any Carolina Pride Sausage or Cocktail Sausages SS 01/25, 10/12 (makes it $1.20 ea)

Hormel Sliced Pepperoni $2.19 ea
-$1/2 any Hormel Pepperoni SS 01/18

Tyson Family Pack Chicken $5.99 ea
-$1 off Tyson Breaded Bagged item SS 10/19

Angel Soft Bath Tissue 9 mega or 12 double roll $5.99 ea
-.50/1 off any Angel Soft 6+ pack RP 12/18 or printable (IE) or printable (FF)

Brawny Paper Towels 6 or 8 roll pk $6.99 ea
-$1 off any Brawny Towels RP 01/11

Hefty Foam Plates or Bowls B1G1 at $2.79
-.50/1 any Hefty, Regular, Hearty or Elegantware RP 01/18 (buy 2, use 2 makes it .90¢ ea)
-$1 off Hefty Cups FL printable (buy 1 use 1 makes it .40
¢ ea)

Blue Diamond Almonds $2.50 ea
-.75/2 any Blue Diamond Almonds SS 01/18
-.50/1 any Blue Diamond product printable

Emerald Cashew Halves or Mixed Nuts B1G1 at $4.99
-$1.50/2 or $1.50/1 Emerald Nut Products SS 01/11, 11/09 (makes it $1-$1.75 ea)

Nabisco Snack Crackers $2 ea
-$1/2 Nabisco Crackers and Kraft Cheese tearpad in stores
-$2 off 2 Nabisco Crackers SS 01/25 (buy 2, use 1 makes it $1 ea)

Nabisco Toasted Chips B1G1 at $3.29
-$1/2 Nabisco Crackers and Kraft Cheese tearpad in stores
-$2 off 2 Nabisco Crackers SS 01/25 (buy 2, use 1 makes it .65¢ ea)

Orville Redenbacher’s Popcorn 6-10 pack B1G1 at $4.69
-$1/2 any Orville Redenbacher SS 01/18
-.40/1 any OR Natural Pop Corn SS 01/18
-$1 off any OR Pop Corn printable
(buy 2, use 2 makes it $1.35 ea)

Ritz Crackers B1G1 at $3.99
-$1/2 Nabisco Crackers and Kraft Cheese tearpad in stores
-$2 off 2 Nabisco Crackers SS 01/25 (buy 2, use 1 makes it $1 ea)

Other Deals
Fresh Ripe Strawberries 16 oz $2.50 ea
Hass Avocados .99¢ea
Red Grapes .99¢ lb

Country Style Pork Ribs $1.49 lb
Food Lion Chicken Snack Wings B1G1 at $9.99
Ground Chuck $1.89 lb
Carolina Pride Bacon B1G1 at $3.69

T.G.I. Friday’s Frozen Appetizers $2 ea
Breyers Ice Cream B1G1 at $5.29
Frito Lay Chips B1G1 at $3.99

    • Lynn

      I was curious to know what your grocery budget is and how many people it is for. Mine is $200 a month for 4 people.

    • Jenny

      Our budget is $240 a month for 5 people, though this is all groceries, personal care and household items together.

    • Julieann

      Not a lot to be excited about this week at Food Lion :o(

      Guess I should be glad I made out like a bandit at Kroger these last 2 weeks!!! $150 in groceries that we actually use for $30!

    • paige

      hefty plates an some ketchup wahoo.’
      thanks jeeny

    • Amanda

      How do you feed so many for so little? We are a family of 6 and I spend around $500 a month. Usually $150-$200 is for meat. I do all the deals and coupons…it is very rare for me to buy something that is not on sale. Whenever I leave the stores I am saving 50%-75%. Am I missing something?

    • Debbie

      Hey Jenny,

      They just built a brand new FL near us, so this is great!

      The Hunts looks like a great deal, as do the crackers, hot dogs, and grapes!

      Thanks!

      Deb

    • Lynn

      Thanks every1 for posting your grocery budget. Jenny my budget includes all that yours does. So I guess I’m not doing to bad my highest percentage is only 69% but that’s so much better than I have been doing. I was shopping at Aldi’s, Dollar General Market,Walmart, CVS and Walgreens. I’ve been doing the CVS & Walgreens for a while now and it has help but it wasn’t until I found your site that I began saving at the grocery stores. So now I almost never visit Aldi’s, DGM or Walmart. I stick with BiLo, Food Lion and Kroger mostly. I will go to Publixs but its no on my grocery route so if I’m in that area I’ll pick up those deals. Thank you soooo much for all the hard work you put into this great site!!!!

    • Mary

      I’m interested too in your in’s and out’s of saving $$.

      I mean I coupon too and feel like I’m getting better at it but I still don’t see myself walking into Pulbix and getting 15 grocery bags full for $5.00. Your site has helped me put it all together and I am saving more than I ever have .

      I guess I realize too that what is allowed at each store is different.
      So not all savings plans are EQUAL, LOL.

      Thank you for your hardwork and know that every pearl of wisdom passed our way is appreciated…

    • Jennifer C.

      I went into F.L. yesterday to get some bogo ketchup and snag a few more Kraft 2% cheese coupons (to use on the Kroger deal)and I noticed that their Kraft 2% Mexican and Mild shredded cheese was reduced to $1.69 and beside it was a tearpad for $1.00 off any Kraft shredded cheese (Food Lion Q). I bought 10 bags for 6.69. This is a better deal than the .74 cents that it ends up being a Kroger, especially if you have a long drive to Kroger like me. Shredded cheese freezes great, hopefully your F.L. is running the same deal.

    • Tiffany

      It says at the top that you have to buy two to get the deal on B1G1. I have been buying the Hunts one at a time with the coupon for $1 off. I always get it at half price. With the coupon that give me an overage of 14 cents. Maybe each store is different, but ours doesn’t require you to buy two to get the deal. Just a note.

    • Dawn

      I agree with Tiffany……I shop at 2 different Food Lions in our area and always get the BOGO item half price if I get one. I have never had a problem in years of doing this.

    • paige

      At my store hefty cups are bogo For $1 I used the $1 off FLIP and got them free!!

    • Sara

      I’m stock piling and couponing and rebating. My grocery bill for 6 people is about $200-250 per month.

      But I have a year or more supply of all of the following so I don’t have to purchase that when it is not on sale:
      Toilet Paper, Paper Towels, Shampoo, mouthwash, toothpaste, razors, deo, maxis, makeup, baby wipes, all medicines we use, toothbrushes, batteries, soap, shave gel, tampons, all cleaning supplies including laundry soap, electrasol and whatever else we use, can’t think of it all.

      Food items I have stockpiled:
      Probably 100 boxes of Rice A roni, ? boxes of Betty Crocker potatoes, 100 frozen veggies, 25 pizzas, and my freezer is about full. Peanut Butter, Canned pancake mix, canned biscuit mix, canned milk powder, 2 cases of soup, 1 case of evaporated milk…..I know there is more just can’t think of it all.

      So in essence, my grocery bill is: Meat, oil, butter, coffee, whatever spices I need, and whatever I find on sale that I can add to the stockpiles! We get Wic, so that pays for Milk, Juice, eggs, cheese etc.

      TO ALL READING: Consider setting up a stockpile. It is a money SAVER!
      Only buy items when they are free or dirt cheap. You will be surprised how fast your pile will grow. I have only been doing this for about 3-4 months and I have all of the above!

    • Caroline

      Not to sound stupid but what happens when you have an overage? Do they just call it even?

    • Jenny

      It counts as money off the rest of your purchase. They will not hand you cash and they won’t leave it as owing you money. If you are in that boat ever just grab something small to bring your total back into you paying a little bit.