Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Food Lion Weekly Ad 2/24-3/2

on 2.24.2010 at 12:11am
44 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

These deals start Wednesday 2/24 at Food Lion.  It is a pretty good Food Lion week in my opinion with the Breakfast deal and a few other good buys.  If you see any other great deals in the store please share!

Coupon Policyshoppinglist1

  1. Check with your local store about B1G1 items.
    Ask “Are you required to buy 2, or will they each ring up at half price?”
  2. Most Food Lion stores do not double coupons.
  3. If you do a B1G1 deal, use 2 coupons if they will let you.
  4. There are regional variations in all ads, so check your ad for any small price changes.

Breakfast Deal

  • Save $10 instantly wyb any (10) Participating Breakfast Items *limit 1 deal per transaction*
    *Price listed is before discount*
  • Kellogg’s Cereals, $2.50
    Frosted Flakes 14 oz, Froot Loops 8.7 oz, Corn Pops 9.2 oz, Apple Jacks 8.7 oz
    -$1/3 Kellogg’s Cereals, RP 2/7
  • Kellogg’s Pop Tarts, 12 ct., $2.50
  • Dunkin Donuts Coffee, 12 oz., $6.99
  • Kellogg’s Nutri-Grain Bars, 8 ct., $2.50
    -$1/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars, 8 ct +, RP 2/7
  • Food Lion Instant Oatmeal,, 11.8-15.1 oz., $1.99
  • Hungry Jack Pancake Syrup 24 oz., $2.79
    -.55/1 Hungry Jack Pancake Mix or Syrup RP 2/21
  • Hungry Jack Pancake Mix, $1.99
    -.55/1 Hungry Jack Pancake Mix or Syrup RP 2/21 (makes it 44 cents)
  • Folgers Coffee, 34.5-39 oz., $6.99
    – $1/2 off Folgers Products 7oz + RP 2/21
  • Folgers Instant Coffee, 8 oz., $4.99
    – $1 off Folgers Products 7oz + RP 2/21
  • Smuckers Jam, Jelly or Preserves 18 oz $3
    -.25/1 Smuckers RP 2/21
  • Food Lion Coffee Cream 22 oz $2.19

Produce

  • Seedless Red Grapes, 99¢
  • Cantaloupes, $1.79
  • Granny Smith or Red Delicious Apples, 3 lb. bag, $2.99
  • Mangos, 99¢
  • Tangerines, 3 lb. bag, $2.99
  • White Potatoes, 5 lb. bag, $2.49
  • Red or White Onions, 99¢ lb.

Meat

  • Lean Ground Beef, $1.37 lb.
  • Holly Farms Drums, 99¢ lb.
  • Holly Farms Fresh Roasting Chicken, $1.29 lb.
  • Boneless Sirloin Pork Chops, $2.99 lb.
  • Ribeye Steak, $7.99 lb.
  • Smithfield Boneless Quarter Ham,, $2.99 lb.
  • Oscar Mayer Sliced Bacon, 12-16 oz $3
    Buy 2 Get $1, Buy 3 Get $2, Buy 4 Get $3 off your next purchase
  • Hillshire Farm Deli Select Lunch Meats, 8-9 oz $3
    -$1/2 Hillshire Lunchmeat RP 2/14
    -.35/1 Hillshire Lunchmeat RP 2/14
  • Hillshire Farm Smoked Sausage, $2.50
    -$1/2 Hillshire Sausage RP 1/31
  • Food Lion Raw or Peel & Eat Cooked Shrimp, B1G1 at $8.99-$9.99

Grocery

  • Food Lion Canned Vegetables, 14.5-15.25 oz., 33¢
  • Doritos, 11.5-12.5 oz., B1G1 at $3.99
  • Post Cereals B1G1 (price not listed)
    Cocoa, Fruity or Cupcake Peddles 11 oz. , Honey-Combs 12.5 oz. , or Golden Crisp 14.75 oz.
  • Chef Boyardee Microwave or Canned Pasta, 14.75-15 oz., $1
    -$1/5 Chef Boyardee 15 oz cans SS 1/10
    -$1/2 Chef Boyardee 14.5 oz cans SS 1/10
    B3G1 Chef Boyardee 14.5 oz + January All You Magazine
    -.50/2 Chef Boyardee printable when you play “Recession Game”
    here
    Purchase $10, get $25 in Conagra coupons mail in rebate
  • Progresso Classics and Healthy Choice Soups, $1
    -.25/1 Progresso Light soup SS 02/07
    -$1/4 Progresso soups SS 02/07, SS 01/03, SS 02/21
    -$1/3 Progresso soups printable or printable
    -.50/2 Progresso Soups, Any SS 1/17, 1/3 (makes it 50¢)
    -$1.10/3 Progresso soups printable or printable
  • Rica A Roni and Pasta Roni, 3.8-7.2 oz., $1
    -$1/3 Rice-A-Roni Or Pasta Roni, Any RP 1/3
  • Thomas’ English Muffins, $2.50
    -$1 off Thomas’ Honey Wheat English Muffins or Bagels, All You, March 10
  • Tostitos, 9.5-13 oz., $2.49
  • Hunt’s Tomatoes, 14.5 oz., $1
    -$1/4 Hunt’s Tomatoes Dec All You, or Jan First Magazine, SS 1/21, or in store dispenser
    -.45/3 Hunt’s Tomatoes SS 1/24
    -$1/3 Hunt’s Products printable
    Free Hunts Tomatoes wyb (2) Hunts Sauce SS 1/24
  • Kool-Aid Bursts, 6 ct. 6.75 oz., $1
  • Ro*Tel Diced Tomatoes, 10 oz., $1
    -.30/1 RoTel Diced Tomatoes, any variety SS 1/24
  • Frito Lay Canisters, 3.25-5.5 oz., $1
  • Food Lion Ketchup or Yellow Mustard, 16-24 oz., $1
  • Uncle Ben’s Country Inn Rice, 6 oz., $1
    -$1/2 Uncle Ben’s Rice printable or RP 2/21 or RP 2/28
  • Jell-O Puddings and Gelatins, 4.2-6 oz., $1
  • Van Camp’s Beanee Weenee, 7.75 oz., $1
  • Betty Crocker Complete Meals, 23.5-27 oz., $2.50
    -$1/2 Betty Crocker Hamburger Helper, Tuna Helper Or Chicken Helper SS 1/3
  • Kraft Salad Dressings, 16 oz., $2
    Buy Kraft Italian or Ranch Dressing 16 oz., Buy 2 Get $1, Buy 3 Get $2, buy 4 get $3 off your next purchase
    -$1/2 Kraft Dressings ” Game Day Greats” booklet
    -.55/1 Kraft Dressings “Kraft Food & Family” booklet at Food Lion

    (buy 4, use (2) $1/2 coupons makes it $0.75 ea after coupon back)

Beverages

  • SoBe Lifewater, 20 oz., 99¢
    B1G1 Sobe LifeWater printable (IE) or printable (FF)
  • Pepsi Products, 2 L., 98¢
  • Lipton Green Tea, 1.5 L., 99¢
  • Smart Option Soda, 3 L., $1
  • Deer Park Spring Water, 24 pk. 0.5 L., $3.99
    -$1/2 Deer Park Brand 24-Packs AllYou, Jan 10
  • Luzianne Tea, 96 oz., $2.79
  • Sunny D, 64 oz., $1
    -.25/1 Sunny D product, any SS 2/7
  • Simply Orange, 59 oz., $2.99

Fridge or Frozen

  • Food Lion Chicken Breast Halves or Tenders, B1G1 at $12.99
  • Michelina’s Entrees, 5-10 oz., 86¢
    -$1/5 Michelina’s Entrees
    printable
    -$1/5 Michelina’s Lean Entrees
    printable
  • SeaPak Shrimp or Seafood, 8-20 oz., B1G1 at $8.39
    -$1/2 Seapak products SS 2/07
    -.75/1 Seapak product March All You Magazine
  • Food Lion Shredded or Chunk Cheese, 16 oz., $3
  • Breyers Ice Cream, 48-56 oz., $2.79
  • Weight Watchers Smart Ones, B1G1 (price not listed)
    Free Flat bread wyb (3) Smart Ones SS 1/10

    -$3/10 Smart Ones SS 1/10
    -$4/10 Smart Ones printable
    Free Breakfast product wyb (5) Smart Ones SS 1/10
    -$1.50/7 Smart Ones January All You Magazine
    -$1/5 Smart Ones printable
    -$1.50/2 Smart Ones – Tearpad
  • Kraft Singles, 10.7-12 oz., $2
    -$1 off Kraft Singles tearpad found in Food Lion
  • Tony’s Crispy Crust Pizza, $1
    -$1 off Tony’s Pizza Single Serve SS 12/13 (exp 2/28)
    -.50/1 Tony’s Pizza SS 12/13 (exp 2/28)
  • Pillsbury Grands!, Cinnamon Rolls, or Golden Layers, $1
    -$1/3 Pillsbury Sweet Rolls Or Grands! Sweet Rolls SS 2/7
    -.75/2 Pillsbury Frozen Grands Biscuits, Cinnamon Rolls Or Mini Cinnamon Rolls, SS 2/7

    -.30/2 Pillsbury Grands!
    printable
    -.40/2 Pillsbury Cinnamon Rolls
    printable
  • Smart Balance Sour Cream, 16 oz., $1.25
    -$1 off Smart Balance Sour Cream & Omega-3s, Calcium, Vitamins D & E RP 2/14 or RP 1/10
  • Food Lion Frozen Vegetables, 24-32 oz., $2
  • Haagen-Dazs Ice Cream, 14 oz., $2.50

Household

  • Quilted Northern Bath Tissue, 12 dbl rolls, $5.99
    -$1 off Quilted Northern Bath Tissue RP 1/24
  • Smart Option Paper Towels, 8 rolls, $3.99
  • Purina One Dog Food, 18 lbs., $18.99
  • Friskies Cat Food, 5.5 oz., 10/$4.60
    B1G1 Purina Friskies Selects Indoor, 5.5oz can, RP 2/7

  • Gain Laundry Detergent, 24-32 loads, $4.99
    -$1.25 off Gain, Sav-a-Lot Home Mailer
    -$1 off Gain “Thank You Mom” home mailer

    -.50 off Gain, PG 2/07
  • Home 360 Aluminum Foil, B1G1 at $3.19
  • Softsoap Liquid Hand Soap, 7.5-11.25 oz., $1
    -.50/1 Softsoap Hand Soap March All You Magazine
    -.35/1 Softsoap Hand soap SS 1/31
    -.40 off Softsoap Hand Soap printable
  • VO5 Shampoo or Conditioner, $1
  • Dial Basic HypoAllergenic, 3 bar soap, 2 ct. $1
  • Noxzema, or Old Spice Disposable Razor, $1
  • Colgate Toothbrush or Toothpaste, $2
    -.75/1 Colgate Toothpaste SS 2/21
  • Home 360 Party Cups, B1G1 (price not listed)
  • Home 360 Kitchen or Trash Bags, 25-45 ct., B1G1 at $6.99

Part of the Grocery Gathering at BeCentsAble.

To Print your shopping List Larger:

1. After creating your list go to “File”, and “Print Preview.”
2. Change size from “shrink to fit” to “100%.”

    • Tanya

      In my ad, the Weight Watchers Smart Ones,are BUY 4 GET 2 FREE.

    • Emily

      Ground Beef is $1.27/lb. in the following areas: Anderson, Greenwood, Inman, Laurens, Lyman, McCormick, Piedmont, Roebuck, Spartanburg, Union and Woodruff. Plus, if you use the $1/$5 beef Food Lion printable, you can get it for $1.02/lb. (4lbs. @ $1.27/lb.=$5.08 – $1/$5 = $4.08/4lbs. or $1.02/lb.) That is the lowest it gets around here!

      • Emily

        Also different in the above areas… Holly Farm Drumsticks $0.89/lb., Whole Pork Picnics $0.89/lb., Boneless Sirloin Pork Chops $1.99/lb.

        Meat is the only area with variations that I noticed but I didn't check each and every thing.

      • Lynn

        Charleston, SC ground beef is $1.37/lb, and the foil is $3.39 BOGO.

        • ahjgarrity

          Sumter, SC is $1.37/lb too. I got 5 lbs for 1.17/lb after using the $1/$5 beef Food Lion printable!

      • born2worship

        My FL in Fernandina Beach, Florida has ground chuck for $1.88.

        • Jan

          Charlotte area FLs have $1.88 lb. for ground chuck too. At least there's a $1 off q.

    • The Kraft singles tearpad coupon that I found (the Easter Seals one, $5 in Kraft savings) only allows for use on the 16 oz. Is there another tearpad out there?

      • jprince

        I got some $1 off 7 oz. or larger from Publix last Thursday. They had laid the tearpad on the bin of 2 for $6 for the Italia sale.

    • Good price on the canned veggies, wish I would've waited to get canned vegetables until this week, I just bought some last week! Darn!

    • Christine

      OK I'm confused…. Hungry Jack Pancake mix is 1.99, with a .55 coupon, why would it be .44 cents??? wouldn't it be 1.44 or am I missing something?? help!

      • ahjgarrity

        If you buy 10 then you get $10 off your total. Look up top, their are other breakfast items included in the deal. 1.99 X 10 = 19.90 19.90 – 10 (from breakfast deal in ad) = 9.90 9.90 – 5.50 (10 coupons at .55) = 4.40 / 10 = .44 each :)

    • marysc

      There are coupons on the back of some boxes of 12 count Pop Tarts for $1.50 off 3… takes the price down to $2 each!!

    • Christa

      Hi Christine – about the pancake mix, it is part of the breakfast deal. If you buy 10 you save $10 at checkout, essentially $1 on each product.

    • Kim

      Don't usually shop at Food Lion unless there is great deals so I couldn't pass up on the Breakfast deal. Plus the manager saw me buying all the Kelloggs cereal and gave me coupons for $1 off each box – 4 total. So I ended up with 4 boxes for 50 cents each! Best trip to FL ever!

      • RebeccaFer

        What an awesome manager! Gotta love good CS! :D

    • pharmSCgirl

      The breakfast deal seems good b/c if you buy 9 boxes of Kellogs cereal and 1 hungry jack pancake mix, the total after coupons and savings would be $10.94 which makes it almost $1 a box. Not bad!

    • jennifr1966

      Good breakfast deal. It doesn't look like it at first, but once you take $10 off, it is!
      Deal Idea, not including coupons, but based on probably having them: (1) Pop Tarts @$2.50, (3) Cereals @ $7.50, (2) FL Oatmeals @ $4, (2) Hungry Jack syrups @ $5.58, and (2) Hungry Jack pancake mix @ $4. A good stock-up that should last for a good number of breakfasts. Subtotal: 23.58 minus $10 deal = $10.58 total!
      Now, *if* you happen to still have all the coupons mentioned above — $1/3 cereals, .55/1 x 4 Hungry Jack products, that's a total of $3.20 off in coupons
      (plus I seem to remember a pop tarts coupon, too), we're talking a total of $7.38 for all of these!!!

      • RebeccaFer

        There are quite a few Pop Tart boxes at my Charlotte Bi-Lo that have coupons on the back that would work. Last time I bought a bunch, I went to CS and asked if I could cut them out right then and there and use it to purchase them. She had no problem with it and neither did the cashier when I explained why the box had a gaping hole. She nodded like she does it all the time. My Bi-Lo is awesome though so don't expect that at everyone unfortunately.

      • mayte

        Where do you get the 10.00 coupon?

    • julie

      Breakfast Deal is great but make sure you check the correction at your store. I did the breakfast deal this morning. This weeks' price tags weren't up yet so I used the weekly flyer to make sure I was getting the right sizes of cereals. When I checked out the $10 didn't come off. Turns out they had printed the wrong cereal box sizes and were hanging up a correction at the store's entrance. They did fix it for me and the correct boxes were actually bigger and a better bargain. Plus I had the cereal coupon and breakfast bar coupon from the paper a while back! Just double check for the correction before you check out.

    • Tiffany

      If you buy 5 Kellogg's Cereals you should get back a $4.00 catalina from Kellogg's also. That deal is suppose to be good through 3/10.

      • RebeccaFer

        Really? Do you have a link on that one? Thanks for the heads up too. :D

        • Tiffany

          They don't show it on their website, but I had a catalina print out with the deal info on it. I have done it at Bilo a couple times, but the catalina was from FL so it should work there. If you buy 5 it is $4. If you buy 4 it is $3 or 3 will get you $1. Good luck.

          • RebeccaFer

            Thanks Tiffany! This definitely “sweetens” the pot! :D

    • zjustine

      I was wondering if anyone else is having trouble with FL. I went to two today and they told me that the cereal is $2.50 after the discount. I kindly asked how could that be since it rang up for $2.50 regardless if I bought one or ten. Then I tried buying ten boxes and the total came to $25.00, no coupon came out and no additional $10 came off. So I returned them. I am new to this would really appreciate any help anyone can give me. Thank you.

      • julie

        Read my post above about the trouble I had this morning with the breakfast deal. The Food Lion you went to probably didn't realize yet the size boxes in the weekly flyer aren't the ones included in the deal. The manager had to trade out my cereal boxes for the correct size ones (which were actually bigger=better deal) to get the $10 off my order. It is very frustrating when so many errors are made though. It shouldn't be so hard to get the advertised deal! I was glad the manager handled it because the cashier was not friendly and stocker was flat out rude in her choice of words when I was trying to find the correct size boxes.

        • zjustine

          Thank you Julie. I should have mentioned that the clerk tried to help me and we tried the bigger size boxes but the $10 still did not come off. She still insisted that $2.50 is the discounted price. Maybe I'll try other FL again tomorrow. Thanks for your help.

          • julie

            Try another store because once we had all the correct size boxes the $10 came off at the end of my transaction.

      • j wilkins

        I fell your pain. I “tried” to do this deal at my local food lion. After eventually getting the highest manager involved, it was clear he had no idea what was going on. he tried yo tell me that the
        $10 was just an MVP savings. I finally got frustrated and just told them to cancel the transaction.
        if they are gonna run promotions like this, I wish they would educate their managers on the specifics.

        • Lisa

          I live in the Chattanooga/North GA area. I had a nightmare of a time trying to get this breakfast deal. I ended up going to 2 Food Lions and finally after 30 minutes with the manager, I ended up getting the deal. At the first Food Lion (Rossville) the manger told me if you added up the MVP savings it totaled $10. I knew that was wrong so I went to the Fort Oglethorpe Food Lion and the manager there was very helpful, made sure we had correct sizes for sale, ringing it up twice, etc. I will give the Fort O. Food Lion my business from now on. Very nice and patient manager

    • amyc1234

      Just bought 10 boxes of NutriGrain bars. Didn't have any coupons, so paid $1.50 per box. However, 4 of the boxes had $5 worth of coupons inside. So, I got $20 in coupons out of the deal! And on items I'll definately buy. Awesome.

    • Tisha in Greer, SC

      I will be skipping Food Lion this week. So disappointing!!!!!!

    • lisas074

      I went to FL last night, They had a bin of Oreos cookies and Oreo's cakesters with a coupon – B1G1 right on the bin, so combine that with the $1 and you get them both for $1.99

    • deborah

      I just found BOGO glass plus cleaner 2.80 with a 1.00 coupon made it 1.80 for 2, wish i had printed a second coupon

    • mydeere5

      Jenny- had my first bad FL experience last week. They would not allow me to stack a FL coupon with a manufacturer coupon. They also gave me a hard time when I redeemed rainchecks and the coupons that went with them had expired. I explained to the young lady that the coupons were not expired when the rainchecks were issued(just a few weeks ago). I've never had a problem before with either of these issues.We actually have a pretty great store. I did call corporate……VERY KINDLY….to ask for clarification on both matters….NOT to complain. She confirmed that they would not take a FL coupon and a manuf coupon for the same item. She did not know about the rainchecks and coupons but promised to follow up for me. She very kindly offered to mail me a copy of the coupon policy as well. Unfortunately some of the deals just aren't so great without stacking and I certainley don't want to spend anymore time clipping coupons than necessary. It's just good to have the facts:)

    • Poom TN

      At Food Lion in Columbia TN have a good buy on Kraft cheese you buy 1 shredded (8 oz)
      at 3.99 you get free Kraft churk cheese (8 oz) for free From 02/24-03/02 .

      • mama

        Love that store! (I used to work there). :)

      • Cindi

        Also in Fayetteville, NC there is a blinkie for $1.00 off two Kraft 8 oz. cheese.

    • I'm going to frame these and hang them when my husband's at work and see how long it takes him to notice when he gets home!

    • soymilk30

      I just went to the Food Lion on Villa Rica in Dallas, GA. The cashier was really nice about it and she manually had to take the $10 off of my purchase.

      I think she had to do this because they were out of the sizes that were supposed to be with the ad. I got the bigger boxes. For example, the ad stated that it would give you the deal if you purchased the 8.7 Froot Loops and I was able to get the 12.2 oz for the same price.

      My goodness they have made these boxes so small. Is anything in them..LOL

      But I will say that Krogers & Publix offers bigger boxes for the same price. This was my first time shopping at Food Lion.

    • Jan

      Kraft has a buy a bag of shredded cheese and get a block of cheese for free… and I used $1 off of two kraft products.

    • mama

      Love that store! (I used to work there). :)

    • Cindi

      Also in Fayetteville, NC there is a blinkie for $1.00 off two Kraft 8 oz. cheese.