Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Friday Finals 9/25

on 9.25.2009 at 11:13pm
14 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

This was our week off from shopping.  Not really by plan but out of necessity.  Since I have no savings to share how about the savings of one of the past Grocery Giveaway winners.

Larissa got a $50 gift card to Publix:

Before coupons and savings: $161.86
Total Spent: $45.74
Total Saved: $116.12

I love seeing how much you guys can save!  If you want a chance at the next batch of $50 giftcards I will pick 6 new winners from Facebook fans this Tuesday.  And I’m still in shock as to how quickly you guys hit my 2000 mark!!!

How did you do this week? Leave a link or a comment.  (Links to homepages are deleted, please link directly to your savings post.  It makes it easier for everyone.)

    • Mina

      Jenny, don’tcha know – the biggest savings is what you DON’T spend. You had 100% savings this week! When you have the security of being able to go the week without purchasing anything, that is great.

      But you need to get back to the stores because it seems like any week that you don’t shop, I wind up spending enough for both of us.

      My week of shopping was different than it has been. I bought a lot of non-food items. I also prepared a week of specialty meals. There is $21 that I spent on Sunday not reflected below. The savings on that were small, around $6. The shopping trip was for fresh herbs, kalamata olives, cucumbers, Greek salad, feta, yogurt, filo dough, puff pastry, grapes, tabbouleh, and fresh Romaine hearts. I made and served spanakopita, roasted Mediterranean chicken brsts, Greek salad, the olives, couscous, cucumber/yogurt/onion/vinegar salad, and baklava. The dinner plates were gorgeously colorful, and held more variety than a restaurant meal.

      My daughter had gone to the Greek Festival and wanted a piece of baklava, but didn’t buy any because they were charging $1.50 for a little piece. So, I made dinner, instead, served 8 adult appetites, and had plenty left over to make wraps for lunch the following day, plus food toward another meal.

      That’s my explanation for the $21 not listed below. That and the two other “super suppers” are part of the reason that I exceeded the $100 mark in my spending this week. It’s only now that I’ve typed this much that I realize that what I thought of as *high* spending for the entire week was actually less than taking the family out for even one dinner like that. It’s been so long since I’ve been out that I have no idea how much it would cost for 8 adults.

      Kroger
      Trip #1(I got my 10 packs of baking chips! I’m still going to need about 20 more.)
      Pre-savings – $24.90
      OOP $8.90
      Savings – $16.00

      Trip #2

      Feta (Yes, I still had some, but it was a very good price w/an exp. next spring), various breads, milk, grapes, 16 canisters Country Time drink mix (raincheck).

      Pre-savings – $59.29
      OOP – $5.52
      Savings – $53.77
      That’s savings hovering at 90%. I was happy.

      Publix

      Trip 1 – Qt of whipping cream, 2 coffee creams, RediWip, Imagine Hemp Dream, Lasting Impressions, 6 DH cake mix, Glade oil refill

      Before savings – $37.93
      OOP – $14.31
      Saved – $23.62 just over 62%

      Trip #2
      (I filled my cart, the seat section, and placed things under the cart)

      GoodNites, cream cheese, lg. ricotta, lifesavers pops, 2 pks grits, bananas, Kashi Mayan bake, bnls/sknls chk brsts, 3 lbs broccoli crowns, tomatoes on vine, 1 candle, 4 Glade oil refills, 4 warmers, 12 V8 Splash, 15 2 ltr Dr Peppers.

      Dr Pepper wound up costing ~28 cents/btl. thanks to the q in the Advantage Buy flier, being distributed by Pepsi here, and a competitor q for $1.50/$15 of soft drinks.

      Pre-savings – $137.44
      OOP – $48.13
      Savings – $89.31 ~65% (GoodNites are a better deal for me at Publix right now than at RiteAid)

      Trip #3

      Sigh, the receipt is in the car. It’s late and raining. Purchased gauze and non-stick gauze pads, 2 Neosporin, 2 Sabra’s hummus, 1 Wholly Guac, 5 bottles syrup, and mini-pita bread.

      The Guacamole isn’t on sale, but I did have a $1.50/1 q and one of my “specially made at home instead of heading to a restaurant” meals this week was Mexican with tortilla chips and salsa, chicken and cheese enchiladas, tostados, refried beans, rice, and flan. The hummus, guac, and pita together came to just over $10 before q’s, which enabled me to use the $3 off $10 deli q.

      Pre-savings – $40
      OOP – $13
      Savings – $27 or 68%

      Week –
      Pre-savings – $326.56
      OOP – $110.86
      Savings – $215.70

      $110 sounds like a lot to me unless I think of it as spending less than $2 a day per adult, plus grandkids on the weekends. Since I also supply cat and big dog food and “diapers”, I think this may be the approximate area that my spending eventually levels to. Not because we will eat this way all the time. We won’t. *Fancy* meals are more of a once a week or so thing that we let fall by the wayside while we stockpiled, but we missed them too much to let them stay gone. It will more likely be because there will almost always be “something” that comes up – either as an immediate need or a great sale. For instance, right now I would stock up as much as I could on GoodNites while I can get the mega-packs for $11. IF I had enough $2 MQ’s (which I don’t), I would spend $110 for 10 packs. Those would last about 2 months.

      The only things that I stocked up on this week were syrup, more cake mix, baking chips, juice (sort of – 12 bottles is just enough for 2 weeks), soft drinks, more first aid supplies, added to the small GoodNite stock, and enough lemonade to last a summer.

      The whole family, including me, enjoyed this week, even if I did feel more than a twinge of guilt reporting my spending and what I bought.

      • Chrissy

        Mina! I *love* Greek food – can I come over to your house for dinner? :-)

        • Mina

          LOL There’s always plenty to serve anyone who happens by! A good meal is only made better each time another seat is filled at the table.

          Seriously, this is one of the reasons that even though I know that I *could* (and have, when I had to) consistently make it on a micro household budget, I won’t. My kiddos were raised to appreciate a wide variety of cuisine. Even though the convenience products will do if I have a major time constraint or am just plain tired of cooking for awhile, they aren’t nearly as satisfying or tasty.

          (I spent more than 25 years keeping my food budget *impossibly* low before couponing was cool. Now I try to relax more and spend in whatever way is appropriate for any given week.)

          BTW, tonight’s meal is a simple one of teriyaki marinated London broil cooked on the grill, rice, asparagus, salad, and a mixed berry compote over homemade angel food cake. Shall I set an extra plate?

    • Thanks for posting the winner’s savings! Before Southern Savers, $50 for groceries would be nice, but would never cover an entire week’s trip. Now, I think – WOW! I wonder how far I could stretch $50? :o) It’s like the $5 CVS Challenge, but better!

    • You did no shopping and I made literally over a dozen trips due to triples at HT. Subtracting my rebates, it’s like I paid under $8 for nearly $500 of groceries and household items. Woohoo!

    • Tania

      I had my best trip yet, since I am new @ this! I had $124.67 worth of groceries that I paid $45.03 for. That’s good right?

      • Mina

        Yes, that is VERY good. Congratulations!

    • Dina

      This week was a slow week for me at Publix,CVS, and Wags. Our household budget mainly focused on getting a great deal at Old Navy by using the $10 off $50 coupon. So this is what I got for the week:

      Old Navy- I got 7 female shirts and 4 male shirts, a pair of jeans and a pair of shorts.

      Total before coupon/savings:$109.26
      OOP:$46.02

      CVS- I got 4 bottles of Powerade, 1 gal of Milk, 2 bottles of Gatorade, and 2 bottles of Sobe Lifewater.

      Total before savings/coupons: $19.42
      OOP:$6.88

      Wags- I had 4 transactions. Combined I got 3 bottles of Arizona Tea, 1 bowl of Simply Asia, 4 Oral B toothbrush indicators, 2 Welches Grape Jelly, 1 box of Fruit Loops, 1 box of Frosted Flakes, 3-4pk of Cottonele tissue, and 2-3pk Wags Papertowel.

      Total before savings/coupons: $48.65
      OOP:$15.21

      Publix- I got 1 publix white bread, 1 publix reusable bag, 2 bxs of crackerfuls, 4 9ct of bagel bites, 4 youplat yoplus, 2 cans of bushes baked beans, 2.20lbs of pears, 2 bxs of ritz crakers, 2.48lbs of bananas, and 2 keebler fudge cookies.

      Total before coupons/savings: $52.05
      OOP:$14.06

      Weekly Total before coupons/savings: $229.38
      Weekly OOP:$82.17

    • Mollie

      Saved 36% at Publix this week, mostly on BOGO cereals combined with coupon offers. Thanks so much Jenny!

    • Indi

      I jus hit Rite Aid this week for the diapers.

      Transaction #1

      2 Huggie packs (one of them the overnites version)24.09
      Bag of gummy worms 1.00

      Used $5 off of $25
      instead of just 1 Riteaid video coupon, I used 2. (-$4.00)
      2 Manuf. coupons (-$4.00)

      Paid OOP: 11.67

      Transaction #2:
      1 pack of huggies 11.00
      2 Vo5 shampoos 2.00
      2 Tresemme shampoos 8.00
      2 Huggies wipes 5.00

      Used $5 off of $25
      1 rite aid video value coupon (got my mom to pitch in w/ her comp) (-$2.00)
      2 manuf. coupon for huggies products (-$4.00)
      2 rite aid coupon for tresemme (-$2.00)

      Paid OOP: 12.92

      Total paid OOP: 24.59
      Rebates expected back: $10 + $5 + $1 = $16
      Leaves me with: 8.59
      Will also get $10.00 back b/c of Rake in the Fall Savings

      GRAND TOTAL: PROFIT OF $1.41! It feels great to be paid to use diapers! Thank you Jenny!

    • J

      Thanks to Harris Teeter triples and our local Kroger matching with triples of their own, I was able to spend only $101.82 on $368.38 worth of groceries before coupons and savings for a total savings of over 72%. We are still in stockpile mode, so the triples came at a great time!

    • Jamy

      Had a long shopping week, but that was to finish my trips to HT for triples.

      Sun- HT
      before savings: $134.62
      paid: $37.58 ($6 was for cookies and a pomegranate for my son)

      Tues- HT
      before savings:$80.44
      paid:$23.45
      (This all counted as last weeks grocery money.)

      For this week:
      Walgreens: 4 cans soup and q-tips, less than $5
      FoodLion: $45.00 for $20.00
      Bilos for free stuff: $16.92….I Paid 87 cents!!!!

      YAY!!

    • I’ve been couponing about 2 months now and I think I’m doing pretty good, considering I only shop at FL, CVS and Rite Aid. The FL here does not double or triple, so I just get straight up coupons :o( but still, not bad I think.

      Rite Aid: 3 trips (huggies diaper deal, Vo5 shampoo, clean&clear, GE light bulbs, Dove choc, Reese’s candy)

      $78.73 total
      $18.13 oop
      $60.60 saved!

      FL: Mac & cheese (10cents!!! cashier said he bought 100 boxes!), spaghetti, jimmy dean sausage, cheese, FL brand sodas, milk, etc…

      $80.29 total
      $35.59 oop
      $44.72 saved!

      I’m pretty pleased, because in the past, I would have bought all of this on sale, but without coupons. Thanks to my dad’s wife who linked me to you. Thank you!! :o)

    • Annamarie

      On first glance, i didn’t think I did very well this week and there were 2 trips that we needed 3 things for that we ended up buying more because the prices were good and I just can’t allow my family to go without fresh fruit and some veggies So, here are my results (once I looked over them again, I was satisified that I didn’t do THAT badly)
      Ingles #1:

      Baby food and wipes
      Pre-savings $12.06
      after: $5.14

      ingles #2:

      we wanted turkey burgers with mushrooms, swiss and onions for a friday night splurge but also was out of bacon, OJ and syrup for our special friday morning breakfast so I had DH go…he didn’t do bad, got BOGOs on many things so we won’t run out. lol

      pre-savings: $46.35
      after: $39.55

      Fair Value (local store, don’t shop there often but it is the closest to the house)

      boston butt, tomato soup, spagettios, cheerios, dukes, cottage cheese, oil and fruit

      pre-savings (they don’t list pre-sales on the recipt so it is higher than I can tell you here) $46.35
      after: $39.55

      Food Lion:

      This run was for mostly meat but I got coffee-mate and strawberries, tomatoes and cheese too.

      pre-savings: $55.68
      after: $31.05

      3 trips to walgreens for toothbrushes, nail polish and starbucks coffee

      Total pre savings: $26.35
      after: $5.65
      79% savings

      Rite Aid:

      2 trips for diapers, Tag, clean and clear, and covergirl makeup

      #1pre- $35.56
      after-$15.56 (10.00 rebate)

      #2pre- $41.10
      after- $6.43 and almost have the $100 met for the $20 rebate for fall

      for the week I paid $131 (used to spend at least $150/week!
      Pre-savings was $249.70 so I saved $118.60 on the stuff I bought and a lot of it will go a long way because our freezer is full!!