Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Harris Teeter is tripling coupons this weekend starting today 2/5. Turns out Bloom’s triple weekend is not this weekend but is coming up…

Because this is not a normal store for me I can’t answer a ton of questions.  Their triple policy is here.

This list is thanks to Kelly (a great Southern Saver) and Slick Deals. The deals are organized by price.

Pure & Clear Palmolive = $1.89
-.75/1 Palmolive SS 2/01 = FREE

Suave AntiPerspirant & Deodorant 2.6 oz $1.77
-.75 Suave Antiperspirant/Deodorant, Any – 11-16-08 RP = free

Gerber Graduates $1.50
-.50/1 Home mailer = free

Beech-Nut cereals – $1.50
.75/1 tearpad in store = free

Colgate Toothpaste – B1G1 at $1.34 each
-.75/1 Colgate Toothpaste Adult or Children’s, any SS 02/01
-.75/1 Colgate Kids Toothpaste, Any 4 Oz. + SS 1/18 (exp 2/07)
= free

Tide – travel size – $1
-.35/1 Any Tide PG 2/8 (upcoming) = free

Satin Care Shave Gel $1.49
-.55/1 Satin Care PG 2/08 (upcoming) = free

Purell 2oz size – $1.50
-.55/1 Purell SS 2/08 (upcoming) = free

Powerade $1.11 ea
-.40/1 SS 1/04 and tearpads =free

Chex Chocolate Cereal $1.94 ea
-.75/1 off Chex SS 02/01 or printable = free

Muir Glen tomatoes $2.19
-.75/1 Muir Glen SS 12/07 =free

Betty Crocker Potatoes $1.19
-.40/1 printable = free

Wishbone Salad Dressing 1.99
-.75/1 Wish Bone Dressing printable (IE) or printable (FF) = free

16 ct Lipton Tea Bags $1.29
-.50 Lipton Tea Bags, Any RP 1/18 = free

8oz squeeze or 9 oz jar French’s Yellow Mustard $1.50
-.50/1 French’s Yellow Mustard, Any SS 01/18 or printable = free

12 oz French’s Spicy Brown (12oz) $2.19
-.75/1 French’s Spicy Brown, Honey, Honey Dijon or Horseradish Mustard, SS 1/18 = free

Muellers Whole Grain Pasta $1.69
-.55/2 Mueller’s Pasta, SS 01/04 (regional) = .04¢

Muellers spaghetti- spaghetti and thin spaghetti B1G1 at .75¢
-.55/2 Mueller’s Pasta, SS 01/04 (regional) = free

Blistex – medicated or raspberry lemonade .99¢ ea
-.35/1 Blistex Lip Care Product, SS 1/18 = free

Beechnut Let’s Grow: various prices
-.75/1 tearpad coupon = free for several items

Hormel Pepperoni – Original 2 pouches $2.29
-.75/1 Hormel Pepperoni Package, SS 1/18 = .04¢

Gerber 2nd food .59¢ ea, 3rd foods .79¢ ea
-.75/4(home mailer)= .11¢ for 4 jars 2nd, .91¢ for 4 jars of 3rd

Glory Great Northern Beans = $1.20 ea.
-.75/2 Glory Foods SS 2/01 = .08¢ ea

Wacky Mac – $1.59
-.50/1 printable= .09¢

Sweet Sue Chicken (canned or pouch)- $2.99
Sweet Sue chicken & dumplings (canned) $2.39
-.75/1 any Sweet Sue Poultry product SS 1/18 = .14¢ -.74¢

Luzianne 24-ct tea $1.99
-.60/1 Luzianne Tea SS 1/16 = 0.19¢

French’s Onions $2.49
-.75/1 French’s Onions SS 12/14 =.24¢

Utz Chips – various flavors – $2.50
-.75/1 Utz Snacks, Any 8 Oz. + RP 1/11 (regional) = .25¢

Betty Crocker Warm Delights – $1.99
-.55/1 printable = .34¢

Betty Crocker Frosting – $1.99
-.55/1 printable = .34¢

Grands Refridgerated Biscuits – B1G1 at $2.19
-.25/1 Pillsbury Grands! SS 11/23 = .35¢
-.50/2 printable = .35¢

Hungry Jack Pancake Mix $1.96
-.55/1 Hungry Jack Mixes, Syrups or Biscuits RP 1/11= .31¢ ea

Del Monte Less Salt veggies – $1.33
-.75/1 printable = free
-.30/1
printable = .43¢
-.55/2 in store dispenser =
. 51¢

Dole Mandarin Oranges canned $1.25
-.55/2 Dole Fruit SS 2/01 = .43¢ ea

Wholly Guacamole single 7 oz $1.99
-.50/1 Wholly Guac SS 1/18 = 0.49¢

14 oz Minute Rice $2
-.50/1 Minute Rice Product, Any SS 01/04 = .50¢

Apple & Eve Juice $1.99 ea.
-.50/1 from Publix Greenwise Mag. = .50¢ ea

Ortega products:
12 ct taco shells – $1.50
Taco kits – $2
Refried beans – $1.00
Salsa – – $1.50
Canned chilies – $1.50
Taco Sauce – $1.50
.75/2 Ortega Products, Any SS 1/18
(makes Beans Free – .50¢ for Shells)

Kellogg’s Waffles $2.79
-.75/1 Kellogg’s Waffles RP 12/14 = 0.54¢

Kleenex Tissue w/Lotion $1.75 ea.
-.40/1 Kleenex SS 1/04 = .55 ea

Hunt’s Diced Tomatoes $1.25 ea
-.40/2 Hunt’s Products SS 1/18 = 0.65¢ per can

Polaner All Fruit spread $2.19
-.50/1 Polaner SS 1/25 = .69¢

Land O Lakes Fresh Buttery Spread 16 oz $2.39
-.55/1 printable = .74¢

Honey Nut Cheerios or Cinnamon Toast Crunch $2.50 ea
Cookie Crisp $2.75 ea
Total Cereal $2.50
-.55/1 Honey Nut Cheerios printable = .85¢
-.55/1 Cinnamon Toast Crunch printable = .85¢
-.75/1 Cookie Crisp printable = .50¢ ea
-.75/1 Total printable = .25¢

Birdseye Steamfresh Veggies $2
-.35/1 Steamfresh SS 1/04 = .95¢

Coffee-mate liquid creamer $2.50
-.50/1 Coffee-mate SS 1/04 = $1.00

Vanity Fair Paper Bowls/Plates = $2.50 ea
-.50/1 Vanity Fair Napkins RP 1/25 = $1.00 ea

Skippy Natural Peanut Butter = $2.89 ea.
-.60/1 Skippy RP 1/18 = $1.09 ea

Cottonelle Ultra 4-pack – $3
-.50/1 Cottonelle Ultra or Cottonelle Aloe & E Toilet Paper, SS 2/01 or printable = $1.50

Banana Nut Cheerios – $3.79
-.75/1 Feb All You Mag = $1.54

L’Oreal Kid’s Shampoo $3.99
-.75/1 L’Oreal Kids RP 1/14 = $1.74

FiberOne Shredded Wheat $3.99
-.75/1 Feb. All You Mag.= $1.74

Hillshire Farm Ultra thin lunchmeat 8-9 oz $3.50 ea
-.55/1 Hillshire Farm Deli Select Lunchmeats, Any 8 Oz. + RP 1/04 = $1.85

Johnsonville Brats or Sausage links $3.50 ea
-.55/1 Johnsonville Brats, Any SS 1/11
-.55/1 Johnsonville Smoked or Cooked Sausage SS 1/11
= $1.85

50 oz 2x Gain laundry detergent $3.77
-.50/1 Gain Detergent, Any PG 1/18= $2.27