Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Saving on Produce Part 2

on 7.3.2009 at 3:40pm
5 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Saving on Produce - Southern Savers

Saving on Produce


Guest Post written by Kim, an expert on Produce Co-Ops!

Fresh fruit and vegetables – there is nothing tastier and nothing healthier for you and your family. However, a lot of us bargain shoppers tend to shy away from this section of the grocery store because of the high price tag. Many of the good deals and coupons are for items down the isles, but for a healthy diet we’re told to stick to the edges of the store, i.e. the most expensive items. So how do you balance frugality and wellness?

One way to find better prices on produce in the grocery store is to buy produce that was grown locally and in season. For example, don’t buy peaches in January – buy them now while they are at the peak of their growing season in the Southeast (notice they have been under $1 per pound at most store for the last few weeks). You can stock up on items like these and freeze them for use in stir-fry and casserole dishes, smoothies, baking, and many other recipes. However, even this can add up on your grocery bill. And to be frank, most produce sits on the shelf for a lot long than you’d think. That is why they have such a short shelf life once you get them home. The stores just wax them or put other chemicals on them to make them look shiny and ripe so that you will still want to buy them. Not exactly helping you to eat more healthfully.

Jenny mentioned in her last post about produce that a way to avoid paying the grocery store mark up (and avoid yucky chemicals and under/over ripe produce) is to hit your local farmers market. But maybe you’re like me, and you don’t have room in your kitchen, pantry, or freezer for 100 ears of corn or 25 pounds of peaches. Or maybe frozen fruit and veggies aren’t your thing. You would rather have them fresh and at the peak of their ripeness.

For the last year or so, I have been a part of a local co-op of Christian families. We use the farmers market principle, but still get only the amount of produce we need for our individual families. Everyone in the co-op has a job falling into one of four basic steps of the process.

Ordering/Paperwork – These gracious ladies crunch the numbers to find out how much of each item we need to purchase based on each member’s request, keep track of money, and keep us updated with newsletters.

Buyers & buyer’s helpers – Some of our husbands get involved in this process as it often requires some heavy lifting (remember those 50 pound boxes of tomatoes?). The buyers rise early and haggle with local farmers and wholesalers for the best deal.

Baggers – This is the most time consuming part of the process, but can also be the most fun because you get to fellowship while you work. Six to ten workers are needed to go through an assembly line type process to fill and bag each order.

Drop off – The co-op is divided into regional groups. One person in each group is designated as the drop off point where other members can come and pick up their groceries and drop off their paper work for the next time around.

Our co-op works on a three week schedule. You may be thinking, “How will my groceries last for three whole weeks?” Remember that this produce hasn’t been sitting on the stock shelf in the back of the grocery store for two weeks already! You are getting it very close to the time that it was actually picked. Not everything will last for three whole weeks, but a good number of items will, for example lettuce (yes, lettuce!), apples, oranges, onions, potatoes, carrots, tomatoes, and broccoli. Also, there are many co-ops that operate more frequently, and some less – each one is unique depending on the number of members and their individual needs.

So what do the prices actually look like? Well remember that there will be some fluctuation here depending on where you live, what is in season, and how many people are dividing the cost. But you will typically pay about 30-50% less than the best prices in the grocery store. I typically spend anywhere from $20-30 for 3 weeks worth of produce. Occasionally, I spend a little more to stock up on freezable items. Our co-op has three seasons: fall/winter, spring, and summer. We also have a list of items that we order year round from a wholesaler if we can’t get them from local farmers. Here is a list of items that I commonly order and their approximate prices. These are from our summer list.

cherries $2 lb.
peaches $.50 lb or $13 per basket (for those who like to freeze)
zucchini and yellow squash $.30-.50 lb.
blueberries $1.50 pint
corn $.25 ea.
cantaloupe $.50-$2 ea.
watermelon $2-3 ea.
strawberries $1.75 ea. (they’re cheaper in the spring around here – $15 per flat)
bananas $.45
green & red peppers $.25-.75 lb. (red usually a little more than green)
green beans $.60 lb.
onions $.30 lb.
red skin potatoes $.35 lb.
baking potatoes $.30 lb.
tomatoes $.50 lb.
apples $.25-.40 ea. (various types depending on season)
broccoli $1.15 bunch
carrots $.45 lb.
romaine lettuce $.80 head (they are big!)
lemons $.25 ea.
parsley $.50 bunch
dozen eggs $.80-1.30
organic eggs $3/doz. (from a local farmer)

One thing that helps to make sure that you use all of your produce is to plan how you’re going to use it. I often plan my menu weekly, trying to use up items that will not last as long as others. Pull out some of those recipes you thought you’d never make because they called for too much fresh produce that you couldn’t afford. Also, make sure you don’t order more than you need because you might end up having to throw some away. One last tip: if you see you have some fruit or veggies that aren’t going to last too much longer and you know you won’t use them soon, cut them up and freeze them for later use. Make your own chopped onion and pepper mix or a bag of stir-fry veggies, freeze berries for smoothies, or bananas for baking.

Look for a co-op in your area or get some frugal friends together and start your own! If you plan to start your own, I suggest gathering a group of like minded friends as this will make it easier to work together. Also, bear in mind that your numbers are never going to work out perfectly. You will never be able to buy that 50 lb. bag of potatoes and distribute it evenly based on your orders. So you need to decide ahead of time how you will deal with extras and shortages (our group has a policy that you need to help buy up extras to keep the co-op from running a loss, which usually never adds more than a few dollars to my total). I have also heard of local farmers getting a list of clients who pay a fee for the season (12 weeks usually) and then deliver a selection of their crops weekly. Buying locally is also a great way to support and stimulate local businesses in difficult economic times in addition to balancing your personal budget.

If you have any comments or questions, I’d be glad to try to answer them!

A resource to go to find groups in your area:

The old standby of “googling” your area works too.

    • We had a wonderful co-op in Seattle and have just moved to the South. Our garden is doing fantastic but I would really love to incorporate some blueberry and raspberry bushes. Thanks for the idea. Any tips on how to start a co-op where I live in Knoxville?

    • Great posts !

      We go to the Farmer’s Market downtown and get really fresh produce and fab prices. My Hubs goes right by it on his way home from work and we often use our recycle money ( it’s near the market) to buy our produce…sometimes we get a weeks worth of fruits and veggies for pennies OOP compared with the grocery stores !

    • Lauren

      We have joined a local Community Supported Agriculture (CSA) farm for the past two years and have loved it. I especially love buying raw milk (aka pet food). You can’t get any cheaper on organic milk and I love that it’s not pasturized or homogenizied. It’s so much healthier.

    • Jenna

      Hi Jenny! I am a devoted coupon shopper. I have been using the http://www.couponmom.com website for about 2 yrs now. I have shared it with many friends. I found yours thru google looking for prescription gift card coupons. I too play the pharmacy game of transferring back & forth to get the best deals. Only in my area (Dallas, Tx.) my local CVS will take competitors coupons, so I don’t have to transfer back & forth. Kroger will do the same, but they won’t take a coupon on a generic script refill. I have a $5 program at my work, so I always get an even better deal than some others. I didn’t use to shop at CVS (kinda pricey), but now I combine manufactured coupons with store specials & get the CVS bucks back. My best deal to date was $75 at the register in merchandise, then use $1 & $2 off coupons, then CVS bucks (from previous visits). New balance $17 & paid for it with my gift card from scripts. No money out of my pocket, so basically my visit was free!! I love free. I am going to start using your helpful info to save even more. Thanks! I use the 3 ring binder method & just punch holes in my coupons. Keep about 2 to 3 months worth (each month in a separate binder). All in a bag & on the other website, print out the “coupon database” (in alphabetical order) which shows when they come out, item description, amount & when they expire. Keep that in the front of one binder & then my sales guides in the bag also. It stays in my car most of the time & I always have it with me. Look at a sale guide, find the item on the list, go to that coupon insert & cut out as needed. I hope that this will help someone else, I love to pass on savings & THANK YOU for helping also. I will check yours weekly. Good luck!

    • Terri

      I shop for almost all my produce at ALDI. I live in Chattanooga, TN. I just budget about $15 for this each week. ALDI doesn’t accept coupons, but I”ve found it’s the cheapest place in our area. Our farmer’s markets are outrageous.