Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

10 things you should buy at sams

If you are pondering a Sam’s Club membership, or already have one, there are a few things in the store that are great deals you should make sure to grab.  Be careful though, not everything in the store is a deal.  Yesterday I highlighted 10 things not to buy at Sam’s, so avoid those items and stick with this list the next time you are in the store.

10 Things You Should Buy at Sam’s

1.  Frozen Fruit

Grab 3 lb bags of frozen fruit for $9, or $3 per lb.  This is equal to the sale price we will see in other stores, however this is the regular price without having to wait for the sale.  Look for various varieties of mixed berries and tropical fruits.


2.  Shredded & Chunk Cheese

While they have good prices on most of the dairy section, the price for Cheese at Sam’s is the best deal around.  Grab 5 lb bags of shredded cheese for $11.78.  That comes to $2.35 per 16 oz, the same size at the grocery store would be $4-$5 on sale.

3.  Flour, and Sugars

If you’ve got some big baking plans, then the huge bags of flour and various sugars will be a great savings.  Flour comes in a 12 lb bag for $4.98, at the grocery store we regularly see 4 lb bags for $2, so this is a $1 savings at Sam’s.

Grab Brown Sugar and Powdered Sugar, 7 lb bags, for $4.39.  Based on sale prices in other stores, these bags will save you $3 if not more.  We can find super cheaper sugar on sale with coupons, but only around the holidays.  This is a great savings any time of the year.


4.  Pecans, Almonds and Other Bulk Nuts

Buying pecans every year for the holidays is painful with grocery prices.  On sale in a grocery store you’ll still find pecans for around $8-$9 per lb.  At Sam’s they have Pecan Halves in 2 lb bags for $13.48, or $6.74 per lb.  The price for Almonds is just a good.

If you don’t need this many, stick them in the freezer.  They will last just fine for quite a while.

5.   Fresh Produce

While produce deals won’t save you a ton, Sam’s dose have a better price on fresh produce over the regular price in grocery stores.  This excludes organic, as most of those prices are higher than other stores.  Some examples of savings:

Bananas are 46¢ per lb
Chopped Romaine and Iceberg Lettuce $1 per lb
Russet potatoes, 15 lb bag for $7

All are slightly cheaper than grocery store sale prices.  Note:  If you can’t eat bulk lettuce before it goes bad then you haven’t saved anything.  Don’t go overboard on items that can’t be frozen before they go bad.

Screen Shot 2016-05-19 at 10.29.03 PM

6.  Bulk Meat

This is along the same lines as produce section.  The regular price on meat at Sam’s is the same as the grocery store sale prices.  That means that you can get these prices without paying for the membership.  I say this so that this item it’s the reason you buy a membership.  However, if you already have a membership, buying meat at the best price is definitely something to grab while you are in the store.  Some examples of sales:

Pork Tenderloin, $1.98 lb
Ground Beef, 80% lean, $2.78 lb

Tip:  If you want to get a lot ask for the “case price” to save a little bit more over the advertised price.

7.  House Brand Over The Counter Medicines

If you have medication that you take daily like allergy or antacids, check out the house brands at Sam’s.  You can get 600 Benadryl for $4.68 or 1200 Ibuprofen or Acetaminophen for $10.88.  There are many other great prices like these for house brands.  It’s really not comparable to any store sale at this bulk size or value.  So… stock up and enjoy the savings.  Just be careful that it doesn’t all go bad before you use it.

Note:  They are also known for good prescription prices.  I encourage everyone to call around and price match their prescriptions at pharmacies that allow that, so at least make sure you are getting a deal before routinely using them.

8.  Disposable Coffee Cups with Lids

I know most of us don’t need 160 disposable coffee cups (with lids)… but for those that do, Sam’s has a great price.  We can get 20-25 ct packages in grocery stores for $4 on sale.  At Sam’s you’ll get 8 times that many cups for $13.36!

Screen Shot 2016-05-19 at 10.30.27 PM

9.  Batteries

Get ready for the holidays and any other big battery needs you have at Sam’s.  They sell packages that are 2 or 3 times the size of other stores.  For AA batteries, get 48 batteries for $17.98 or 37.5¢ per battery.  The same number of batteries at other stores would be $32.22 or 67¢ per battery.  That means you are saving almost half!

10.  Tires

I remember even as a little girl, we always went to Sam’s for tires.  They are still known for great prices and now they actually have a price guarantee.  If you find tires with installation (what they call the “all in” price) cheaper somewhere else, they will match the price!

Are there any other items you’ve found that are definitely a deal?

    • Summer

      Bakery cakes!!! You will not find a better price than Zames for the quality that you get. You.. Will… Not.

      SAMs is my go to place for pretty baby shower cakes, birthday cakes, or any event. Pay a fraction of the price with quality and selection similar to the high priced small cake shops.

    • Robin

      multi vitamins, calcium and pain relievers. I used to get the deals at Publix but they seem to be less frequent.

    • debperry4279

      clothing – especially athletic wear – & items are frequently marked down for clearance

    • Melissa

      They sell Carters baby clothes, I got 4 outfits for 20.00

    • Cloudy_7

      I’m surprised at this list. Most of these I’ve already priced out compared to Aldi/sales+coupons and Sam’s doesn’t win. The things that we buy at Sam’s are: OTC medications, ibuprofen, vitamins, deli meat, dried fruit (it’s remarkable how cheap raisins and dried cranberries are), bulk coffee (not the cups), the two packs of iceberg lettuce, and rotisserie chickens. Occasionally we pick up other items when we get a instant savings coupon that puts the unit price below the ‘buy price’.

    • mommalana

      You have to maintain a current membership to use of the tire package that you paid for when the tires were installed. In our opinion this is just wrong. Also it takes 2-3 hours of waiting to get them rotated and balanced at our store. Discount Tire has the same prices and we do not have to have any membership and tire service takes about 30 minutes.

    • Britta

      Water bottles. I am not debating the bottled water issues. I am just saying that if you buy bottled water, this is the place to get it. Also, I buy their paper towels and toilet paper. I have tried every brand of both and in my opinion Members Mark has the best quality for the best price. Even if I never stepped foot in the store again, the membership would still pay for itself with gas.

      • Britta

        Also, chocolate chips are a great deal. When in doubt, do the math. Couponing is a never ending series of word problems.

    • http://fromthecornerofmycouch.blogspot.com sredwards

      Formula! But the SAMs brand and you get a great deal. I also really like the SAMs brand of baby wipes.

    • Toni Woodbury

      Coconut oil is a good price, also.

    • p

      36 ct rolls 4.98 they stay good a while and you don’t have to worry about bread with meals!

    • pegi

      MILK!!!! I pay 2.25 a gallon for skim at sams. Walmart & Publix are almost $4 a gallon. With a boy who drinks almost 4 gallons a week its worth the trip