Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Ingles Weekly Ad 1/03-1/09

on 1.2.2010 at 10:07pm
23 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Here are the deals that start Sunday 1/3 at Inlges. I love the Fiber One items for a quarter! If you find any other deals in the store please share!

shoppinglist1

Remember:

  1. For every $10 spent before coupons, Ingles will double 3 coupons (i.e. $10/3, $20/6, $30/9, etc.)
  2. Ingles will double manufacturer coupons, 50¢ or less with your Ingles Advantage card.
  3. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.
  4. Ingles will NOT take “FREE” internet coupons, only cents off coupons
  5. They will only accept 2 internet coupons per manufacturer product per visit per day.

Fiber One Deal

  • Get $3 off your order wyb any 4 Fiber One products
    (Limit 1 offer per transaction)
  • Fiber One toaster pastries 11 oz, $2 ea
  • Fiber One cereals, $3 ea
    -$1 off Fiber One cereal
    printable
    -$1/3 General Mills cereals any 3 listed SS 12/13
  • Fiber One pancake mix, $3 ea
    -.60/1 Fiber One complete pancake mix SS 01/03, SS 11/15
  • Fiber One boxed muffin mix 15.3 oz, $2.50 ea
    -.50/1 Fiber One muffin mix SS 01/03, SS 11/15 or printable or printable
    -$1/2 Fiber One muffin mix printable
    -.40/1 Fiber One muffin mix SS 12/13
  • Yoplait Fiber One yogurt, $1.50 ea
    -.50/1 Yoplait Fiber One yogurt multipack SS 01/03
    -$1 off Yoplait Fiber One yogurt printable
    or printable or printable
  • General Mills granola bars, $2.50 ea
    -.40/1 Fiber One Chewy Bars SS 1/3/10 or printable
    or printable
    -$1/2 Fiber One chewy bars
    printable
  • **Deal Idea**
    Buy: (2) Fiber One yogurt multipacks $1.50
    (2) Fiber One muffin mix $2.50
    Use:
    (2) -$1 Fiber One yogurt multipack
    (2) -.50/1 Fiber One muffin mix
    -$3 off wyb 4 Fiber One products
    Total Due: $1, makes it 25¢ each

Produce

  • Washington State apples, 98¢ lb
  • Grapefruit 5 lb bag, $2.98 ea
  • California jumbo navel oranges, 78¢ lb
  • Florida strawberries 1 lb, $2.98 ea
  • Jumbo cantaloupes, $2 ea
  • Grape tomatoes 1 lb, $2 ea
  • Sweet onions, 98¢/lb
  • Organic potatoes 5 lb bag, $2.98 ea
  • Green Giant red potatoes 5 lb bag, $2.98 ea
  • Green Giant baby peeled carrots 1 lb bag, $1.50 ea
  • Earthbound Farm organic baby peeled carrots 1 lb bag, $1.50 ea
    -$1 off Earthbound Farm coupon by mail – take quiz here (hint: it is hard…study first!)
  • Fresh Express baby spinach or spring mix – family pack, $3.98 ea
  • Marie’s salad dressing B1G1 at $3.68 ($1.84)
    -$1 off Marie’s dressing or dip (sign up here and receive e-mail printable)
    -$1 off Marie’s yogurt dressing printable (if included)
  • Noble juices, $2.50 ea

Meat

  • Springer Mountain whole chicken, $1.28 lb
    -$1 off Springer Mountain fresh chicken SS 10/11, SS 12/06
  • Springer Mountain boneless skinless thighs, $2.48 lb
    -$1 off Springer Mountain fresh chicken SS 10/11, SS 12/06
  • Tyson thighs or drumsticks – small pack, 98¢ lb
  • Tyson dinner meats – prepared entree 17 oz, $4.98 ea
    -$1 off Tyson Heat n Eat entrees – Oct 2009 “Kroger My Magazine” manuf. coupon
    -.75/1 Tyson Heat n Eat entree SS 1/3, or printable
    -.55/1 Tyson Heat N Eat entree SS 10/18
  • Tyson Best of Boneless – white & dark combo pack, $1.98 lb
  • Fresh ground 93% extra lean ground beef, $2.78 lb
  • Birchwood 75% lean ground beef patties – family pack, $1.98 lb
  • Harvest Farms USDA Choice Angus chuck roast, $3.98 lb
  • Ingles Premium certified USDA Choice Beef London Broil, $2.28 lb
  • Assorted bone-in pork chops – family pack, $1.48 lb
  • Oscar mayer meat hot dogs 16 oz B1G1 at $2.98 ($1.49)
  • Healthy Ones lunchmeats 8 oz tub, $2.50 ea
    -.55/1 Healthy Ones packaged lunchmeat SS 01/03

Frozen

  • Mayfield Classics ice cream 1.75 quart, $2.49 ea
  • Palermo’s Primo thin pizza 13.45-16.45 oz, $3.33 ea
    -$1/2 Palermo’s pizza
    printable
  • Healthy Choice Complete dinners or Cafe Steamers 9.5-12 oz, $2.50 ea
    -$5 off 5 Healthy Choice meals printable
    -$1/2 Healthy Choice meals SS 01/03
    -$1/2 Healthy Choice meals printable (when you review a previous purchase)
  • Healthy Choice Select entrees or All-Natural entrees 6-10 oz, $2 ea
    -$5 off 5 Healthy Choice meals printable
    -$1/2 Healthy Choice meals SS 01/03
    -$1/2 Healthy Choice meals printable (when you review a previous purchase)
  • Tombstone 12″ pizza – original or brick oven 16-29.51 oz, $3.33 ea
  • Stouffer’s Lean Cuisine Classic or Casual Eating entrees 6-10.9 oz, $2.50 ea
    -$1/3 Lean Cuisine printable (manuf. w/ Target logo)
  • Milford Farms chicken 10 oz, $2.50 ea
    -.50/1 Milford Farms chicken
    printable
  • Green Giant box sauced vegetables 7-10 oz, $1 ea
    -.60/3 Green Giant boxed vegetables SS 01/03, SS 11/15, SS 12/13
    -.50/2 Green Giant boxed vegetables printable or printable
    -$1/3 Green Giant boxed vegetables printable
  • Birds Eye Steamfresh Select vegetables or rice 12 oz, $1 ea
    -.50/1 Steamfresh vegetables, rice or pasta SS 12/06 (makes it FREE)
    -$1/2 Steamfresh vegetables, rice or pasta SS 12/06
  • McKenzie’s Chub Corn 16-20 oz, $1 ea
  • Yoplait frozen smoothies 7.6 oz, $2.50 ea
    -$1 off Yoplait frozen smoothies SS 11/15, SS 01/03 or
    printable or printable

Refrigerated

  • Borden shreds, slices, or sensation cheeses 8-12 oz, $1.67 ea
  • Yoplait yogurt 4-6 oz cups, 50¢ ea
    -$1/8 Yoplait yogurt cups printable (FF) or printable (IE) or printable
    -.40/6 Yoplait cups SS 01/03
    (makes it 36¢ ea)
    -.50/8 Yoplait cups SS 01/03
    -.50/6 Yoplait cups printable or printable
  • Yo-Plus yogurt 16 oz, $1.50 ea
    -$1 off Yo-Plus yogurt 4-pack SS 01/03 or printable
    or printable
  • Yoplait 24oz Trix & kids yogurt or 18oz Go-gurt, $2.50 ea
    -$1/2 Yoplait Go-gurt yogurt SS 01/03
    -.80/2 Yoplait Go-gurt or Trix multipack printable or printable
    -.40/1 Yoplait Go-gurt or kids multipack printable or printable or printable
    -$1/2 Yoplait Go-gurt or kids multipack printable
  • Laura Lynn cream cheese 8 oz tub, $1.33 ea
  • Fleischmann’s margarine 12.3-16 oz B1G1 at $2.28 ($1.14)
  • Egg Beaters 15-16 oz, $2 ea
    -$1 off Egg Beaters seasoned printable or
    printable

Grocery

  • Libby’s canned vegetables 14.5-15.25 oz, 66¢ ea
    -.50/2 Libby’s canned vegetables
    printable (makes it 16¢)
  • Mueller’s dry pasta 16 oz, $1 ea
    -$1/2 Mueller’s – your favorite pasta “plan on pasta” home mailer – January coupon
    -$1/3 Mueller’s whole wheat or pasta ribbons pasta
    printable
  • Mueller’s lasagna or jumbo shells 12-16 oz, $1 ea
    -$1/2 Mueller’s – your favorite pasta “plan on pasta” home mailer – January coupon
  • Hunt’s ketchup, tomatoes, or Manwich 15-26 oz, $1 ea
    -$1/4 Hunt’s tomatoes – Jan 2010 First Magazine
    -Buy 2 Hunt’s ketchup 24 oz, get 1 free – Jan 2010 All You Magazine
    -Buy 3 Manwich, get 1 free – Jan 2010 All You Magazine
    Purchase $10 of participating brands, get $25 in Conagra coupons – print form here
  • Chef Boyardee canned pasta 14.75-15 oz, $1 ea
    B3G1 Chef Boyardee  Jan 2010 All You Magazine
    Purchase $10 of participating brands, get $25 in Conagra coupons – print form here
  • Luck’s beans 15 oz, 50¢ ea
  • Muir Glen organic tomatoes 28 oz, $1.98 ea
    -$1 off Muir Glen product printable (IE) printable (FF)
    -$1/2 Muir Glen products printable
  • Green Giant pieces & stems mushrooms 4 oz B1G1 at $1.27 (64¢)
  • Jif peanut butter 17.3-18 oz, $2 ea
    -.55/1 Jif Omega 3 peanut butter RP 10/11 (if included)
    -$1/2 Jif Omega 3 peanut butter RP 10/11 (if included)
  • Marie Callender’s Homestyle Creations meals 6.49-7.95 oz, $2.68 ea
    -$1 off Marie Callender’s Homestyle Creation bowl printable
  • Healthy Choice microwave soup bowls 14 oz, $1.50 ea
    -.75/2 Healthy Choice soups, micro bowls and cans SS 01/03
  • Healthy Choice ready-to-serve soups 15 oz, $1 ea
    -.75/2 Healthy Choice soups, micro bowls and cans SS 01/03
  • Progresso ready-to-serve soups 15.2-19 oz, $1.33 ea
    -$1/4 Progresso soups SS 01/03
    -.50/2 Progresso soups SS 01/03, 11/15, SS 12/06
    -$1.10/3 Progresso soups printable
    or printable
    -.25/1 Progresso Rich & Hearty soup SS 12/06
    -.25/1 Progresso High Fiber soup SS 11/15
    -$1/3 Progresso soups printable
  • Wanchai Ferry dinner kits 13.4-23.3 oz, $3.50 ea
    -$1 off Wanchai Ferry dinner kit SS 01/03 or
    printable
  • Old El Paso seasoning pouches 1.25-1.6 oz, 60¢ ea
  • Macaroni Grill dinners 8-18.2 oz, $3.50 ea
    -$1 off Macaroni Grill dinner kit SS 01/03
  • Laura Lynn corn tortilla chips 12.5-13oz, $1.50 ea
  • Special K crackers 8 oz, $2.75 ea
    -$1/2 Special K Crackers SS 01/03
  • Betty Crocker fruit snacks 4.5-9 oz, $2 ea
    -.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks SS 01/03 or
    printable or printable or printable
    -.40/1 Betty Crocker fruit flavored shapes printable or printable
    -$1/2 Betty Crocker fruit flavored shapes printable
    -$1/2 Betty Crocker fruit snacks printable
  • Cheerios snack mix 8 oz, $1.50 ea

Breakfast

  • Laura Lynn quick or old-fashioned oats 18 oz, $1.18 ea
  • Post Honey Bunches of Oats cereals 13-14.5 oz, $2 ea
    -$1/2 off Post Cereals 10 oz.+ SS 12/6
  • General Mills Big G cereals (Cheerios/Honey Nut Cheerios pictured) 10.6-14 oz, $2.50 ea
    -$1 off Honey Nut Cheerios
    printable
    -$1 off Cheerios printable(sent via email) or printable
    -$1/3 General Mills cereals SS 01/03
    -.55/1 Cheerios printable or printable
    -$1/2 Cheerios assorted varieties printable or printable or printable
  • Post kids cereals (Honeycomb, Golden Crisp, Fruity Pebbles pictured) 11-14.75 oz, $1.67 ea
    -$1/2 Post kids cereals SS 12/06
  • Kellogg’s cereals (Raisin Bran, Apple Jacks, Corn Pops pictured) 8.7-15 oz, $1.78 ea
    -$1/2 Kellogg’s Cereals
    printable
    -$1.50 off Store Brand coffee wyb (3) Kellogg’s Cereals
    printable
    -$5/4 Kellogg’s Cereals
    printable (manuf. w/ Target Logo)
  • Kellogg’s Special K cereals 11.4-14 oz, $2.38 ea
    Free Special K Granola Cereal wyb any Special K Cereal
    printable
    -$1/2 Special K Cereals RP 01/03 or
    printable
    -$1.50 off Store brand coffee wyb (3) Cereals printable
    -.50 off Fruit wyb any Special K Cereal
    printable
  • Special K meal bars 9.5 oz, $4.86 ea
    -$1/2 Special K Meal Bars RP 01/03
  • Special K bars 3.8-4.86 oz, $2.25 ea
    -$1/2 Special K cereal bars RP 01/03 or printable
  • General Mills granola bars (Chex Mix , Nature Valley, Cheerios ) 7-8.9 oz, $2.50 ea
    -.40/1 Nature Valley granola bars printable
    or printable
    -$1/2 Nature Valley granola bars printable

Beverages

  • SmartWater – 1 liter, $1 ea
  • Crystal Light canister – 12 quart, $2.50 ea
    -$2 off Crystal Light AND Nabisco 100 Calorie Pack SS 01/03
  • Laura Lynn grapefruit juice or Ruby Red grapefruit drink 48+64 oz, $2 ea
  • Special K shakes 40 oz, $4.86 ea
    -$1 off Special K Protein Shakes
    printable
    -$1/2 Special K Protein product RP 01/03
  • Swiss Miss hot cocoa mix 8ct., $1.98 ea

Household

  • Clorox bleach 96 oz, $1.68 ea
  • Gain laundry detergent 26-40 uses, $4.98 ea
  • Charmin bath tissue 6-12 roll, $6.98 ea
    -.25/1 Charmin Bathroom Tissue PG 12/27
  • Brawny paper towels 6-8 roll, $6.48 ea
    -$1 off Brawny paper towels 3-roll or larger RP 12/06
  • Laura Lynn 16 oz foam cups – 20ct., $1 ea
  • Laura Lynn lunch foam plates – 40ct., $1.08 ea
  • Ray-O-Vac alkaline batteries, $1.25 ea
    -$1/2 Ray-O-Vac Alkaline Batteries SS 11/08, SS 12/06
    -$1 off Ray-O-Vac Alkaline Batteries SS 11/08
    (makes it 25¢)
    -$1 off Ray-O-Vac
    printable (use code 74016761)*
    *posted with permission by manufacturer
  • Huggies Snug or Super Mega diapers 52-80., $16.88 ea
    -$1.50 off Huggies Diapers
    printable
    -$2 off Huggies Pull-Ups,
    printable (must register)
  • Kibble ‘N Bits dry dog food 16-21.6 lb bag, $10.98 ea
    -$2 off Kibble ‘N Bits dry dog food 16 lbs or larger RP 12/06
  • Meow Mix dry cat food 16-21.6 lb bag, $10.98 ea
  • Ricola cough drops, $1.50 ea
  • Aleve gelcaps, caplets, or tablets 40-50ct., $3.98 ea
    -$1 off Aleve product 40ct.+ SS 01/03, RP 10/25 or printable (IE) or printable (FF)
  • Bayer aspirin regimen or children’s aspirin – 32 or 36ct., $1.98 ea
    -$1 off Bayer aspirin low dose 32ct.+ SS 01/03
    -$1 off Bayer aspirin 10ct.+ RP 10/25

Bakery-Deli

  • Rondele spreads 8 oz, $4.58 ea
    -$1 off President Specialty Cheese SS 11/15
  • French bread 16 oz B1G1 at $1.88 (94¢)
  • Cinnamon or Raisin bread 16 oz, $1.99 ea
  • Angel Food cake 17 oz, $1.99 ea
  • Meringue pies 24 oz, $3.98 ea

Part of the Grocery Gathering at BeCentsAble

To Print your shopping List Larger:

1. After creating your list go to “File”, and “Print Preview”

2. Change size from “shrink to fit” to “100%”

    • Teresa-QOCD

      anybody know anything about Blooms? maybe doubles or triples

    • Tracee

      I’m confused about Ingles coupon policy. If it says they will only take two internet coupons per product per day, and I want to get several fiber one yogurts, can I buy 4 yogurts and use 4 coupons or can I only use 2 coupons?

      • Jenn

        1 of the stores that I shop at will allow multiple coupons, another has me do seperate transactions. I guess it depends on the store/cashier.

      • Sara

        I am a manager at Ingles. The policy varies by store and manager. We have alot returned back as false. Personally I only allow 2 per a day, but if I know you or I know I have never had a problem I will allow more. Nine times out of ten its the cashiers decision. If you have an issue talk to the STORE manager!

        • Joy

          Sara, Why doesn’t Ingle’s show the coupon policy on it’s website? If each store is different then how are we to plan our coupons and shopping trips? The 2 coupons per day is misleading many to think total per day when I was told I could use 20 or more internet coupons as long as it’s 2 per manufacturer. Is this correct?

          • Sara

            As sad as it is, some managers only allow 2 per a day. We have had a very high volume of “false” coupons here lately so they have been cracking down. I would recommend talking to the store manager, explain you would like to plan your trips but may try somewhere else if you cannot get the coupon situation handled. I hope that helps!

          • Sara

            I do not know why they do not explain it on the site, but keep checking on here and I will most definately see what I can find out for you!

    • Jenn

      Your deal scenario would require a $20 purchase. I would use the dollar coupons for the yogurt. Then you only have to spend a minimum of $10.

      • Tracee

        True- thanks! Just when I got Publix and Bi Lo figured out, now I’ll have to explore Ingles because I’m a big Fiber One fan!

    • christine

      will ingles still double a 50 cent coupon when the coupon says do not double or triple? the coupons printed off for the fiber one muffin mix have do not double or triple on them.

      • Karen

        Ingles has always “doubled” a coupon of 50c or less even if the coupon states “do not double”. You shouldn’t have any problems.

      • Sara

        agreed. no problem there!

      • christine

        thanks!!

    • Amy

      The fiber one deal worked for me and I bought 8 items and got 2 $3 off subtractions. So it is not limited to one per transaction.

    • Allison

      I am just wondering why you don’t cover Piggly Wiggly grocery stores. Do they not have them in Irmo? I would love to have their ad info as well. Thanks.

    • Christy

      I’m just a little confused why some of the coupon match ups listed are not a true match between the item and the coupon. In the recent Coupon Fraud article it says to not use a coupon if it isn’t an exact match. For instance, the 16 oz. Yoplait is on sale but the Yoplait coupon that is listed is for a 4 pack? Just curious since I often see this in match ups?

      • Christy

        Sorry – I meant Yo-Plus not Yoplait!

        • Janice

          Hey Christy!

          The Yo-Plus is a 4-pack that is 16 oz total…Each cup is 4 oz. Ingles just had it listed that way in their ad. Yo-Plus is only sold as a 4-pack. Hope that helps!

    • Tracee

      Made an Ingles run for Fiber One bars… I got 8 boxes (I’m obsessed with them), I did it in one transaction and it only took $3 off one time so it does seem to be one per transaction. Can’t complain though because they did let me use 8 coupons and doubled all of them, so I spent $11 on 8 boxes of Fiber One bars, they are usually around $3 a box not on sale.

    • Teresa B.

      Hi-I was at Ingles in Easley,SC today and had a problem using my 5.00 off of 5 Healthy Choice frozen meals coupons-the manager said that they would allow them today but that they have changed their policy to only accept coupons up to 1.00.I don’t know if it is just this store or others as well.

      • Meme

        I also had trouble with the $5 coupon. The register said I had exceeded the number of items purchased. The clerk and manager said, “no way with all these groceries and Healthy Choice boxes you have sitting there.” So she just overrode the register and gave me the $5.

        I had a couple of other nice experiences with them straightening out the mess with the Ray-O-Vac coupons and not enough of the Fiber One items in stock to get the $3 off. I think I actually came out ahead and still have coupons to use on the Yoplait yogurt at another store.

    • jaxfalls

      My coupons in the smart source and the red plum do not seem to match up. For instance, my Fiber One coupon in 1/3 smart source is for cottage cheese, not a pancake or muffin mix. I receive my coupons through the mail flyers and not the Sunday AJC paper. Could this be the issue?

    • I would propose practising mental object marketing, let me explain. You can get a video recording professionally produced for around $47.00 97.00 (30-60 seconds) proving your transcendent desk drawer slide. You can even show how easily it is to destroy your competitors and blast it around over 100 internet video sites for as little as $5.00 per site to be done manualy!You can get keyword search done for you professionally, keying the keyword phrases that will get you a decently amount of search volum, yes with milder competing pages. Thank you for this article! I’ve just found a truly unbelievable news site about marketing Effort it!