Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RP = Red Plum
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

Whether cooking for out of town guests, having friends over, or hosting family for the holidays, entertaining can be a wonderful experience and great time to be together. Unfortunately, without proper planning, it can be stressful and expensive at times.

Checking what’s on sale ahead of time and planning your meals around it can help take some of the guess work out of what to fix and keep the costs down, making it so you can relax with your company.

*These prices are based off of averages and are subject to change weekly

Walnut and Blue Cheese Grapes, recipe (appetizer)

Cream Cheese- $1.50-$2 (8oz-10oz)
Blue Cheese-  $2.24 (Ingles)
Red Grapes– $1.58-$2.49 lb.
Walnuts- $5.99 (12 oz)
Sugar– 88¢-$2.99 (lb-4lb)

Asparagus and Chicken Noodle Casserole, recipe

Onion– 89¢-$10 (lb-10lb)
Mushroom Soup– 89¢-$1
Asparagus- $1.99-$3.79lb
Chicken Breasts–  $1.49-$3.49lb
Bread Crumbs- $1-$1.50 (15oz-24oz)
Milk- $1-$3.59 (8oz-1 Gallon)

Cincinnati Turkey Chili, recipe

Ground Turkey-  $2.49-$5.37 lb-3lb
Onion– 89¢-$10 (lb-10lb)
Bell Pepper– 99¢-$1
Tomato Paste- 92¢
Chicken Broth–  $1.39-$2.50

Squash and Bean Soup with Parmesan Biscuits, recipe

Olive Oil – $2.99-$10.39 (16.9-32 oz)
Diced Tomatoes– 59¢-$2.50 (12-28oz)
Onion– 89¢-$10 (lb-10lb)
Squash– 99¢-$1.99 lb.
Cannellini Beans– 15.5 oz -$1.25
Spinach–  $1.40-$1.99 (9 oz.)

Cinnamon Apple Crisp, recipe (Dessert)

Brown Sugar– 88¢-$1.99  (1-2lb)
Apples-  $1.29-$4.99 lb-5 lb bag
Flour- $2.50 (5lb Bag)
Sugar– 88¢-$2.99 (lb-4lb)
Butter- (In stock pile)

See more Menu Plans.

 

 

    • Me

      OHHH I hope you do more of these. We have 7 kids (10 and under) and the oldest are starting to get an appetite forget holidays, we need them now. LOL :) Wonder how much per person these are…hmmm