Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RMN = Retail Me Not
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Search for this year's best Black Friday deals!

This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.

vegetarian dishes with protein

Making the switch from a regular diet to a vegetarian one can be rewarding, frustrating, happy, slow, difficult, and the list of adjectives could go on and on, but you can make it easier on yourself with some planning and making sure you’re feeling both satisfied and well-balanced after a meal.

If you find it hard to get your protein in on your vegetarian diet, you really can do it as long as you know with what to fuel your body. Beans, quinoa, cottage cheese, avocados, and peanut butter are all great sources of protein and you’ll find these ingredients in the recipes listed below. Plus, the good thing about vegetarian recipes is that you can usually easily adapt a regular recipe to be meat-free while still staying true to the dish and true to your taste buds.

The prices listed are an average price based on what’s on sale this week so you’ll have something to compare to your shopping list for your local grocery store.

Kitchen-Sink Quesadillas – recipe

salsa – $1.49
tortillas – $2
shredded cheese – $1.99
onions – 89¢ lb.

Quinoa Egg Veggie Bake – recipe

quinoa – $2.50
eggs – $1.99
kale – 99¢ lb.
mushrooms – $2.50

Lasagna Roll Ups – recipe

lasagna noodles – $1.79
spinach – $2
cottage cheese – $1.88
pasta sauce – $1.50

Creamy Avocado Potato Salad – recipe

red potatoes – $2.50 3 lb. bag
avocado – 99¢ ea.
plum tomatoes – $1.49 lb.
cucumber – 69¢ ea.

Teddy Bear Toast – recipe

bread – $1.99
peanut butter – $2.50
bananas – 49¢ lb.
blueberries – $2.50 pt.

See more menu plan ideas!