The following is part of an Organic Journey Guest Post Series, written by Amy a long time helper behind the scenes of Southern Savers.
The past few weeks my head has been spinning as I have tried to research and process all of this data on dairy. Now it comes back to doing the best you can with what you have. If you can’t afford organic milk, butter, or cheese, I get it. I’m not sure if I can either, but here are some tips that might make it a little less expensive!
Milk
There are companies that are vying for your dollars and organic companies want your business too. Shop around. Once you’ve figured out what is important to you, look for the brands in your area and shop sales. If the milk you buy doesn’t go on sale, don’t forget to check the coupon database for coupons!
Yogurt
If you want organic yogurt, here are some ideas. First, buy the big 32 oz containers. The price per ounce is a significant savings. Second, look for coupons! Stonyfield often has great coupons on their website (and a loyalty program) making organic much more doable. If all else fails, you can always make your own. If your gallon of organic milk is $6, then you can get 64 oz of organic yogurt for $3. Not a bad price at all!
Butter
If you happen to purchase non-homogenized milk, you can make your own butter from the cream off the top. The first thing that you need is a container with a large enough mouth to be able to scrape out the cream. Some people buy huge pickle jars to hold their gallon of milk, or Uline carries a gallon glass jar reasonably priced. Pour the milk into the jar and allow the cream to separate (which should take 12-24 hours). Now, you can scrape off your cream. Another option is just to buy cream from the store and start there. Then, you are essentially going to shake or blend the cream past the stage of whipped cream until it solidifies into butter. Your butter will yield half the amount of cream that you start with, and you’ll also have some buttermilk that strains off too. If you are like me and you go through copious amounts of butter (or making your own is not the baby step you are going to choose right now), you might want to check into Costco where you can get 2 lbs of organic butter for $7.49.
One way that I have found to make my butter go further is to turn it into spreadable butter. You can sit your butter out until it reaches room temperature and then beat or mix in olive oil or canola oil until you reach the consistency that you want. The first time I tried this, I used way too much olive oil. This last time, I didn’t use enough. It is a work in progress, but we use this spreadable butter often and it does help to stretch those precious dairy dollars!
Cheese
Well, we all know now that buying shredded cheese vs. chunk doesn’t make a difference for our wallets, but out of sheer curiosity, I contacted Organic Valley to find out what exactly it is that they put on shredded cheese to keep it from sticking together. This was their response, “The cellulose used in our shredded cheeses is derived from plant material, specifically, trees.” Nice. So, I’ll keep shredding my block cheese for now.
Because my family consumes well over a pound of cheese a week and raw cheese is about $5.50/lb and raw organic cheese was nearly $10/lb where I live, I had to find another option. We order our cheese in bulk from Minerva Dairy. They collect milk from 90 small, family farms in Ohio (a third of which are Amish) and then make their cheeses and butters. I went in with several other families and placed a huge order to cut down on shipping costs, but we were able to get some amazing prices on cheddar cheese. You have to order once the weather cools down, so we order in the early spring and late fall. While this isn’t organic, it is better than the cheese I was purchasing before, and I feel like it is a step in the right direction for our family.
Stock Up and Freeze
Most dairy products can be frozen for varying lengths of time. So if you find a good sale or markdown, don’t be afraid to stock-up. You can freeze what you find to use later. Yes, there might be some texture changes, so do your research ahead of time to figure out what will work for you. For instance, I don’t like the texture of cheese after it has been frozen unless I am cooking with it. Then, it doesn’t bother me in the least.
You can also make your own sour cream or ricotta cheese as well, but honestly, I don’t have that much cream to begin with and I’m not sure that I would be saving that much to buy organic cream and then make my own when you factor in that our time is worth something, right? I hope that this series on dairy has been helpful for you. I know that I have definitely learned a ton.
Was there anything that was particularly surprising to you? What tricks have you found to cut costs on your dairy purchases? I’d love to learn from you all!
Scarves, handbags, and other accessories are are all good go to gifts. World Market has them all for 50% off and an additional 10% off with coupon code HOLIDAYPASS.
Scarves start at $4.49, gloves at $2.69, bags at $11.47, and much more. I really like these for those on my list that like more unique gifts.
Free Shipping if you’re a World Market Explorer member and membership is free!
See more online deals!

New printable coupons are here! That’s a great high value coupon for Zevia soda!
Check out the weekly Kroger ad where you can get Silk Fruit & Protein for only 48¢ with the coupon below!
$1/2 Combo’s baked snacks, 13 oz + printable
$5 off HoneyBaked bone-in half ham printable
$1 off Fresh Fruit wyb (2) Kellogg’s Frosted Mini-Wheats printable
$1 off Juice wyb (2) Kellogg’s Krave cereal printable
$1 off Yogurt wyb (2) Kellogg’s Crunchy Nut cereal printable
$1 off Silk Fruit & Protein, quart + printable
.75/1 Silk product, quart, half gal or 4 pk. printable
$2/2 Silk Pure Almond, half gal printable
$2 off Zevia zero calorie soda, 6 pk. (zip 90210) printable
We all get excited about Christmas, but in all the shopping and cooking I think we could all use reminders about the reason for the season. One great way is keeping scripture in your home.
That’s why I love going through Truthcards and memorizing scripture with my family. Truthcards are a set of 52 cards with scripture on one side and a picture on the other.
It’s baffles me how quickly my girls memorize things and can repeat them back to me. My girls actually play with them on their own now, quizing each other and playing games to see who can get the most right. I know that these are meant to be for the kids, but it’s a challenge for adults, too!
Truthcards come with 42 4×6 scripture cards, 10 customizable cards (you can put a picture of family members or something special as the photo), 50 photo corners for customizable cards, helpful hints, and a Biblical Color significance guide. Whether you’re kids are young and just trying to learn how to associate words with the pictures, or they’re older and ready to memorize the verses, they’ll love these cards!
You can ORDER YOUR OWN SET OF TRUTHCARDS for $16 with free shipping until December 14th.
The Giveaway:
5 Southern Savers readers are going to be winning a set of their own Truthcards!
To Enter:
Leave a comment below telling me your favorite Bible verse.
(Yes this is a religious focused giveaway, if you aren’t interested please move to some of the OTHER GREAT GIVEAWAYS running right now).
If someone you know is getting a Keurig this Christmas or they even already have one, a great gift option are K-Cups! They have the Keurig and they probably want to use it right away with all of their favorite drinks. K-Cups are a decadent gift that don’t even have to cost a fortune!
You get 12 or 18 cups in a box when you buy retail and it makes you think you’re getting the best deal. Well, you can buy up to 24 cups from a Keurig Authorized Distributor at an even better price. I get my K-Cups from Cross Country Cafe and save 15 ¢ a cup ($3.54 a box). If you’re a big coffee drinker, that’s a lot of money saved! I love that they offer a variety of drinks so the non-coffee drinkers still have some options.
Some of our recent favorites have been the Mahogany Coffee and the Chai Tea Latte. The coffee drinkers say that the Mahogany is “exciting” and the latte is just a nice, sweet treat for folks who would rather not drink coffee.
Every Wednesday they have a Wacky Wednesday Sale where they let us in on some extra good K-Cup deals. You can stay up-to date with their deals by following their Facebook page.
Looking to give the gift of a Keurig? Check out the Keurig deals we posted earlier today.
The Giveaway:
One Southern Savers reader is going to win a box each of the following K-Cups from Cross Country Cafe:
Chai Tea Latte
Mahogony Coffee
French Roast
Italian Roast
To Enter:
Leave a comment below telling me which Cross Country Cafe flavor you want to give as a gift this Christmas.
The winner for this giveaway will be chosen and posted to the Giveaway Winners Page 12/20.

Here are a bunch of extra unadvertised deals in H-E-B this week. Don’t forget about all the weekly advertised deals as well.
Have you seen any other deals in your store?
Free Household
- Degree Men or Women Clinical Protection, 1.7 oz, $7.88
Get Degree Men or Women Solid, Deodorant Stick, or Body Mist, 2.6-3 oz, w/ in-store “B” coupon (EXP 12/18)
-$2 off Degree Clinical item, excl trial size printable
-.50/1 Degree product printable
-$1 off Degree product, excludes travel and trial sizes printable (limit reached)
(makes it $5.88) - Orchid Skin Care Product, 12.5-18 oz, $4 and up
Get Orchid Cleansing Towelettes, 25 ct, w/ in-store coupon (EXP 12/18) - H-E-B Ibuprofen Tablets or Caplets, 225-250 ct., $6.79
Get H-E-B Muscle Rub, 4 oz, w/ in-store coupon (EXP 12/25) - H-E-Buddy Toothpaste, 4.2 oz, $1.98
Get H-E-Buddy Manual Toothpaste, 1 pk, w/ in-store coupon (EXP 12/25) - H-E-B Cotton Balls, 200, $1.88
Get Hill Country Essentials Nail Polish Remover, 6 oz, w/ in-store coupon (EXP 12/18) Read More→

Check out all these sweet deals for under a buck! This list will really help stretch your dollar as far as possible!
If you see any other great deals, leave a comment below to share.
Kroger
- Cool Whip Topping, 8 oz, $1
- Kroger Gravy, 12 oz, $1
- Kroger Margarine, 16 oz, $1
- Kroger Flour or Coconut, 2 lb or 5-7 oz, $1
- Martha White Muffin Mix or Kroger Cake Mix, 7-7.6 oz or 18.5 oz, $1
- Kroger Vegetables, 11-15.25 oz, 60¢
- Kroger Buns or Bread, 8-12 ct. or 20 oz, $1
- McCormick Brown Gravy Mix, .87 oz, $1
- Kroger Jumbo Biscuits, Cinnamon Rolls or Crescents, 8 ct., $1
- Kroger Cottage Cheese, Sour Cream or Dip, 16 oz, $1
- Philadelphia Cream Cheese, 8 oz, $1
-.40/2 Kraft Philadelphia cream cheese, A Season of Sweet Entertaining booklet
(makes it 60¢ ea.) - Banquet Brown ‘n Serve Sausage, 6.4 oz, $1 Read More→
The 12 days of Carhartt continue today with Buy One Get One 50% off thermals with coupon code WARM. Remember, all deals in this promotion are valid through 12/17.
Thermals start at $30 regular priced making them $22.50 after coupon code. It may not get super cold down south, but these can certainly come in handy if you have someone in the house that likes to go hunting.
Sign up for the Carhartt Newsletter with your email address for a free shipping code too!
See more online deals!
Lots of magazines have a few random coupons each month. But NO magazine compares to the amount of manufacturer coupons in All You Magazine! Right now there’s a great B1G1 deal going on that you can take advantage of! Think of this as another Sunday paper (with different coupons!) that only comes once a month.
How do you get it? You can can buy it Walmart for $2 each issue – OR – pay $19.95 for a year and get another subscription free – coming to 83¢ per issue!
January All You Coupons
$1 off Aleve product (exp 3/31)
$1 off Arby’s or Checkers fries (exp 2/3)
$1 off Bayer Aspirin Regimen item (exp 3/31)
.50/1 Dole Fruit Shakers (exp 3/31)
$1 off Egg Beaters product, 15 oz + (exp 2/3)
$1 off Fleischmann’s yeast, 4 oz jar (exp 1/31)
Free Healthy Choice Greek frozen yogurt 3 pk. wyb (3) Healthy Choice Baked entrees (exp 2/3)
$1 off Jennie-O Jalapeno Jack turkey burger (exp 4/30)
$1 off Laci Le Beau product (exp 2/28)
$1/2 Lean Cuisine Salad Additions (exp 3/14)
$1 off Lever 2000 body wash or bar, excl trial size (exp 1/31)
$1/3 Manwich sloppy joe sauce, 15.5 oz + (exp 2/3)
$2 off Marie Callender’s family size lasagna, 50 oz (exp 2/3)
$2 off Nature Made product (exp 3/31)
$1 off One a Day multivitamin (exp 3/31)
$1 off Pam No-Stick cooking spray, 6 oz + (exp 2/3)
$1/2 Quaker products (exp 2/28)
$1 off Soft Scrub product (exp 5/31)
.50/2 Suave product, excl trial size (exp 1/26)
$1 off TruBiotics dietary supplement (exp 3/31)
$1 off Tylenol Children’s (exp 2/28)
$1 off Tyson Any’tizers snacks (exp 3/30)
$2 off Urinozinc prostate formula (exp 6/30)
$1 off Vaseline lotion, excl trial size (exp 1/15)
$1 off Weight Watchers cheese or cream cheese (exp 3/14)
$3 off Woolite Everyday or Darks laundry care, 50 oz + (exp 7/15)





