Welcome to Southern Savers, where finding deals and steals is simple and rewarding!

See I told you, this would help!

Coupon Abbreviations
  • SC = Store Coupon
  • MC = Manufacturer Coupon
  • SS = Smart Source
  • RMN = Retail Me Not
  • PG = Proctor and Gamble
Coupon Terms
  • WYB = When You Buy
  • B1G1 = Buy One Get One Free
  • .75/1 = 75 cents off one item
  • .75/3 = 75 cents off three items
  • EXP = Expiration Date

Going Nuts? I can help you understand coupon terms and abbreviations

Get up to 75% off select cosmetics including Smashbox, Nars, Mac and more at Nordstrom Rack. Choose from select palettes, eyeshadow, foundation and more starting at $4.99.

Deal Ideas:

Urban Decay on the Run Mini Palette $9.97 (reg. $25)

Smashbox Photofinish Radiance Primer $4.99 (reg. $15)

Shiseido Ginza Tokyo 4-in-1 Liner $7.49 (reg. $25)

Offer valid for a limited time. Free Ship to store.
Read More→

    zulily kids shoes

    Get some new shoes for the kids with this Zulily sale! Today only they are offering lots of different shoes for up to 75% off.

    Savings Tip: Order a magazine subscription starting at $5 and get free shipping on any other order for the rest of the day!

    Deal Ideas:

    girls boot

    This sale is valid through today only, 2/9. Shipping is a one-time fee then free the rest of the day.
    Read More→

      Printable Shopping List
      winn-dixie weekly ad

      Winn-Dixie shoppers! Head to your store starting 2/10 to find these deals from the new Winn-Dixie weekly ad. Get Persil for $2.99, Boston Market dinners for 99¢, and more.

      Buy 10 Save 5 Promo

      • Save $5 instantly WYB (10) participating products, Prices listed are after instant savings.
      • Campbell’s Condensed Soup, 10.5-11.4 oz, 99¢
        (excludes chicken noodle, tomato or icon soup)
      • Campbell’s Well Yes! or Homestyle Soup, 16.1-18.8 oz, 99¢
      • Swanson Stock or Broth, 32 oz, $1.49
      • Campbell’s Slow Kettle Crunch Soup, 7.4 oz, $1.49
        -.75/1 Campbell’s Slow Kettle with Crunchy Toppings, 7.44 oz, Ibotta mobile app
        (makes it 74¢)
      • Campbell’s Family Size Condensed Soup, 22.2-22.9 oz, $1.49
        -.75/4 Campbell’s Tomato Soup, any, on same receipt, Ibotta mobile app
        (makes it $1.30 ea.)
      • Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup Cups, 4 ct., $3.49
      • Campbell’s Slow Kettle Soup or Cups, 15.3-15.5 oz or 2 ct., $2.49
      • Campbell’s Soup at Hand, R&W Bowls or Well Yes! Snacking Sippers, 10.7-15.4 oz, 99¢
      • Swanson Sippers, 10.7 oz, 99¢
      • Swanson Canned Chicken, 12 oz, $2.49
      • Swanson Broth or Bone Broth, 32-48 oz, $2.99
      • Pepperidge Farm Goldfish, 5.5-8 oz, $1.49
      • Pepperidge Farm Swirl Bread, 16 oz, $1.99
      • Pace Salsa, Picante Sauce or Queso, 16-24 oz, $2.49
      • Prego Pasta Sauce, 45 oz, $2.49

      Weekend Sale – Friday to Sunday

      • Russet Potatoes, 10 lb, $3.79
      • T-Bone Steak, value pack, $4.99 lb
      • USDA Choice Angus Beef Boneless Whole Tenderloin, $10.99 lb
      • Half Boneless Pork Loin, $1.79 lb, limit 2
      • Colossal Easy Peel Raw Shrimp, 13-15 ct., $7.99 lb
      • Libby’s Canned Vegetables, 13-15 oz, 55¢, limit 6
      • Little Debbie Big Packs, 14-31.7 oz, $2.50
      • Chek Soft Drinks, 12 pk., 5 for $12
        (buy (5), makes it $2.40 ea.)

      Buy One Get Ones

      • Fresh Cut Watermelon Chunks, (price not listed)
      • Pink Lady or Smitten Apples, 3 lb, at $5.99 ($2.99)
      • Dole Premium or Chopped Salad Kits, 8.3-12 oz, at $3.99 ($1.99)
      • Whole Pineapple, at $4.99 ($2.49)
      • Fresh Chicken Drumsticks or Thighs, value pack, at $2.29 ($1.14) lb
      • USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round or Rump Roast, at $6.99 ($3.49) lb
      • Boneless Center Cut Pork Chops, value pack, at $5.69 ($2.84) lb
      • Smithfield Bacon, 16 oz, at $8.99 ($4.49)
      • Butterball Ground Turkey, 85% lean, 16 oz, at $4.49 ($2.24)
      • Bone-In or Boneless Pork Shoulder Steaks or Country Style Ribs, at $3.49 ($1.74) lb
      • Smoked Center Sliced Ham Steaks, at $6.49 ($3.24) lb
      • Carando Meatballs or Ground Sausage, 16 oz, at $6.99 ($3.49)
      • Armour Meatballs, 11-14 oz, at $4.99 ($2.49)
      • Tyson Frozen Breaded Chicken Tenders, Patties or Nuggets, 25-32 oz, at $6.99 ($3.49)
      • SE Grocers Chicken Wings, Boneless Skinless Breast or Tenders, 40-48 oz, at $14.99 ($7.49)
      • Mini Cheesecake, 16 oz, at $6 ($3)
      • InnovAsian Single Serve Dinner Entrees, 9 oz, at $3.99 ($1.99)
      • Boston Market Dinners or Bowls, 11-15 oz, at $3.99 ($1.99)
        -$1 off Boston Market single serve entrees, any, limit 1, cannot use with other coupons, Checkout 51 mobile app
        (makes it 99¢)
      • El Monterey Single Serve Meals, 10-10.25 oz, at $3.99 ($1.99)
      • Smithfield Frozen Sausage Links or Patties, 17-20 oz, at $7.99 ($3.99)
      • Nathan’s Pretzel Wraps, 16 oz, at $7.99 ($3.99)
      • BelGioioso Cheese, 7-8 oz, at $4.99 ($2.49)
      • Steak-Umm Sandwich Steaks, 9-21 oz, at $11.99 ($5.99)
      • PictSweet Farms Roasting or Grilling Vegetables, 11-18 oz, at $3.99 ($1.99)
        Manufacturer Coupon -$1 off Pictsweet Farms frozen vegetables, SS 01/10
        Manufacturer Coupon -.75/1 Pictsweet Farms frozen vegetables, SS 01/10
        (use $1 off, makes it 99¢) Read More→

        Making baby food from scratch might sound like a lot of work, but when you consider that most babies have a small diet, it’s not too hard. Making several batches of baby food to put up in the freezer can be a big time and money saver. It will never be free like some of the jarred baby foods, but one of the main benefits is that you know exactly what baby is eating. It can be really inexpensive if you have a plan!

        What are some good baby foods to make?
        Sweet potatoes, avocados, bananas, pears, peaches, carrots and peas are all simple foods to start making at home. If you find a good price on something, buy a little extra and make a batch of baby food! This is something you can start before they are eating, so that by the time they are ready for solids, you have produce from a variety of seasons! You can even just take a little of what your family is eating and puree or mash it.

        Organic or Not?
        There are some fruits and veggies that you may want to focus on buying organic for baby. A good rule of thumb is for anything that has an edible skin. On the other hand sweet potatoes, avocados and bananas have low pesticide levels no matter how they are grown, so don’t throw your money away unnecessarily. For more specific ideas on how to save on organic produce and which foods to focus on, check out this earlier post.

        Don’t I need fancy equipment?
        The number one way to overspend on making baby food is to go out and buy a bunch of expensive appliances to do it. My goal is to focus on simple foods I can make at home with a steamer basket, oven and a blender or food processor. For storage – freezing them into ice trays and popping them into freezer bags or square containers is the easiest way I’ve found.

        A lot of my mom friends love this square Tovolo ice cube tray because each cube is about 1 oz and they stack really tightly in the freezer. Really any ice cube tray will do.

        What about recipes?
        You might think you need a recipe for making baby food, but it’s really straightforward: Wash your produce and steam, boil or bake the fruit or vegetable until it’s soft. Remove pits, skins and seeds and then puree in a food processor or blender. You can add small amounts of water until you get the desired consistency. A major benefit of making your own baby food is being able to mix up the textures.  Make completely pureed food for younger babies and leave some chunky or cubed for when they are older all at the same time! Just freeze separately and you have baby food to last a while.

        Here is one example:
        Buy peaches when they are on sale. Wash the peaches, slice them in half, remove the pit and place the halves face down on a baking sheet.

        Baking Peaches for Baby Food

        Bake at 400 degrees until soft and the skin to pulls away from the flesh (about 15-20 minutes). Allow the fruit to cool, then peel and puree in a food processor or blender. Add water until you achieve the texture you want! One pound of peaches will make approximately (14) 1 oz cubes of baby food. That is the equivalent of (4) Stage 2 jars of baby food, making it about 50¢ each.

        Do you have any tips or recipes to share for making your own baby food?

          wireless earbuds

          If you are looking for an inexpensive but nice pair of wireless earbuds then check these out!

          Through 2/14, grab a pair of Boltune Wireless Earbuds on Amazon for only $29.99 right now after you use coupon code 7RKA7DMF at checkout.

          These Earbuds give 7 hours of listening per charge, plus the case acts as a charger and can give you another 23 hours before needing to plug them in!  They also fully charge in 90 minutes, have noise cancelling and touch control!

          I’ve used them for calls, audiobooks and now workouts and can definitely say they are worth the $30.   I’m not the only one either they have over 3600 5-star reviews!! (And in case you are wondering they didn’t send me a pair to try… I bought them as my own late Mother’s Day present last year).

          This deal is good through 2/14. Shipping is FREE!

          See more online shopping deals

            Printable Shopping List
            target unadvertised

            Here are the Target unadvertised deals I found this week! Head to your store to find FREE Colgate mouthwash, L’Oreal shampoo for 24¢, and more.

            Look through the full Target weekly ad to see all the current deals.

            Gift Card Deals

            • $5 Target Gift Card WYB (3) Gillette, Venus, and The Art of Shaving Personal Care Items Priced $5.49 and up (ends 2/13)
              Venus ComfortGlide Women’s Disposable Razor, 2 ct, $6.99
              (buy 3, makes it $5.32 ea. after gift card)
              Gillette Daisy Women’s Disposable Razors, 13 ct, $11.99
              -10% off Gillette Daisy Women’s Disposables, 12 ct, Target Circle (EXP 2/13) eCoupon
              (buy 3, use Circle, makes it $9.12 ea. after gift card)
              Venus Smooth Razor, 1 handle + 2 refills, $7.79
              (buy 3, makes it $6.12 ea. after gift card)
              Gillette MACH 3 Disposable Razors for Men, 3 ct, $6.99
              (buy 3, makes it $5.32 ea. after gift card)
              Gillette Mach 3 Men’s Razor, 1 handle/2 refills, $7.99
              (buy 3, makes it $6.32 ea. after gift card)
            • $5 Target Gift Card WYB (4) Dove, Dove Men+Care, Tresemme, and Suave Hair Care Items (ends 2/13)
              Dove Shampoo or Conditioner, 12 oz, $3.49
              -$1 off Dove Shampoo or Conditioner, 12 oz, excl Men+Care, and gift sets, Ibotta mobile app
              (buy 4, use (4) Ibotta, makes it $1.24 ea. after gift card)
              Dove Men+Care 2-in-1 Shampoo & Conditioner, 20.4 oz, $5.99
              Manufacturer Coupon -$2 off Dove Men+Care hair care product, excl trial, limit 2, Unilever 01/24 (EXP 2/7)
              (buy 4, use (2) $2 off, makes it $3.74 ea. after gift card)
              Tresemme Between Washes Dry Shampoo, 7.3 oz, $5.99
              (buy 4, makes it $4.74 ea. after gift card)
              Suave Professionals Shampoo or Conditioner, 12.6 oz, $2.99
              (buy 4, makes it $1.74 ea. after gift card) Read More→

              Head over and shop for items you need this week on Amazon.  Grab any 3 participating personal care items and get $5 off instantly at checkout.

              Plus many items are part of subscribe & save so you can get another 5% to 15% off!

              Mix and match items you want.

              Here are some of the deals:


              Colgate Extra Clean Toothbrush, 6 pk., $4.21
              -$5 off wyb (3)
              makes it $2.54 ea.

              Mitchum Deodorant Stick, twin pack, $4.78
              -$5 off wyb (3)
              makes it $3.11 or $1.55 per stick

              Nivea Cherry Blossom Body Lotion, 16.9 oz, $4.74
              -$5 off wyb (3)
              makes it $3.07 each

              Colgate Kids Battery Powered Toothbrush, $4.99
              -$5 off wyb (3)
              makes it $3.32 each
              Read More→

                Looking to get in shape this year? Fitness Apps have made for a convenient way to workout at home! There are several workouts available and some companies are extending their free trials offering up to 90 days of free workouts.

                These trials are a great way to see if these workouts are what you are looking for!

                Check out these Free Trials:

                Obe Fitness – Free Month Trial

                Peloton– 30 Day Free Trial

                DailyBurn – 60 Day Free Trial

                FitBit Premium – Free 90 Day Trial

                Nike Training Club App – Access to Free Workouts

                Bulldog Yoga & Workouts – 30 Day Free Trial

                Barre3 – 15-Day Free Trial

                P.Volve – Free 14-Day Trial

                LesMills – Free 14 Day Trial

                Read More→

                  Last week we had a great Verizon deal, and this week AT&T has a sweet deal on a brand new iPhone 11 or Samsung S20 FE 5G!!  This offer does not require a new line or even a trade-in!!

                  To get the deal you need to select the phone you want and put it on their Unlimited Plan.  You’ll pay $10 a month on your bill for  your phone for 30 months (or $300 total).

                  Savings Tip: Trade-in an eligible device and only pay $5 a month for your new phone!  That makes the new phone cost $150 or some models FREE!

                  Participating New Phones to Pick From:

                  Apple iPhone 11 64 GB – $10 a month or $5 with trade-in

                  Apple iPhone SE 64 GB – $5 a month or free with trade-in

                  Samsung S20 FE 5G 128 GB – $10 a month or $5 with trade-in

                  Samsung Galaxy A51 5G 128 GB – $5 a month or free with trade-in

                  Google Pixel 4a 5G, 128 GB – $10 a month or $5 with trade-in

                  How It Works:

                  1. Pick the phone you want and order with installment payments and a qualifying service plan.
                  2. Pay a $30 activation/upgrade fee and pay retail taxes due on full phone value.
                  3. The $5 or $10 phone payment will be added to each monthly bill for 30 months.

                  Note if you cancel your wireless service you will owe the installment agreement balance remaining up to $700.  Read More→

                    « Back to Most Recent