Last week, I shared about how my heart was inspired by the documentary, “Fresh,” and my husband and I decided to start shopping differently. A week later, reality has set in, and I am suddenly aware that this is a much bigger undertaking than I realized! For starters, I had no idea just how expensive maple syrup was (or how many different kinds there were!), and that was just one of my purchases that baffled me this week. I am taking a step back. I tried to completely overhaul how I was shopping and got overwhelmed. Too many big changes attempted at once leads me to just want to quit. It’s back to the basics for me.
Step one on my journey, figure out how much I actually have to spend. Seems simple, right? We have had a budget guiding us since we got married, but lately, we have found ourselves dipping into savings each month to pay all of the bills. It was time to re-evaluate. The results were shocking. Due to the rising prices of gas and my husband’s occupation (he works in commercial construction and travels all over the great city of Atlanta each day), our budget has taken a major hit. Add to that a new addition to our family (aka diapers and medical bills and more food to buy, oh my!), and well, our ends were not meeting. Now, the normal first step when you discover that your expenses are exceeding your income is to see what can go. Where can you cut costs? In all honesty, we have cut the costs to the bare bones. No cable TV, no cell phones and we rarely eat out. For us, the next baby step was to generate more income.
Now, fortunately for me, I have a great boss and was able to add some extra hours from home to boost our income. I would challenge you to think creatively for how you can add extra income if you are in the same boat that we were in. Maybe you babysit once a week or when you are baking, make extra and sell it. I’ve got friends that started making bows and dresses for friends, or a family that sends their boys to camp each summer by selling fresh homemade pies around big family holidays. Sounds far fetched, but those little things add up. Or maybe the next baby step for you is to just cut some of your expenses. Eliminating one trip eating out a week could save you $30-$50 and greatly boost what you have to spend on groceries.
So here is what we are working with in my house. We are a family of five. My husband works in construction (so yeah, he’s hungry after a full day of manual labor), my girls are bottomless pits and my precious one year old boy will out-eat all of us. Get the picture…I’ve got hungry people, not picky eaters who nibble, but ravenous beasts who devour. :) With the boost to our income, we have about $320/month to spend on groceries. That works out to about $80/week for the five of us. Now, you should know a few things about what I’m starting off with in my pantry. I am completely stocked up on wheat, and I make all of my own bread products (except for pie crusts, they intimidate me.) So, I won’t be buying hot dog buns, loaves of bread, pizza dough, cinnamon rolls or anything like that. I also have already purchased a quarter of a cow. These two things alone will lower my weekly bill. (I’ll share more later on how I budget for those big purchases.)
I must be honest though, after my first week of shopping, I am not sure if I can get everything I need for that price. This is the truest of experiments for me, and I am thrilled that you can come along with me.
Baby step one….what are you working with each week? After looking at your budget, what do you realistically have to spend on groceries?
In honor of the Smithsonian’s Free Museum Day thousands of museums across the country will also be offering free admission on 9/29.
Use the locator to find a participating museum near you and download your ticket now! Your printed ticket will allow you and one guest free admission.
This sounds like a great Saturday activity to do with your kids!
Check out more Free Deals!
When you’re a busy parent, you don’t always have the time to go to the hair salon and get fancy expensive things done to your hair to make your hair look healthier. That’s why I love using products at home that work – it saves time and money at the hair salon.
Nexxus has a product for a number of different hair problems to keep your hair looking and feeling healthy. With the humidity in the south, I know that a lot of folks are looking to control their frizz. The Nexxus Frizz Defy line is supposed to reduce 87% of frizz. If your problem is split ends, try the Nexxus Pro Mend line to bind up to 92% of split ends together.
If you want to go a little further than simply healthy hair, and you want to learn some new easy ways to style your hair, Nexxus also has five easy hairstyles that they show you how to do step by step. You can browse all of their products that you’ll need while you’re learning all of your new, cute hairstyles.
The Giveaway:
Two Southern Savers readers are going to win a collection of Nexxus Pro Mend product of their very own! This includes:
Nexxus Pro Mend Smoothing Shine Serum
Nexxus Pro Mend Split End Binding Bodifying Mousse
Nexxus Pro Mend Split End Binding Straightening Lotion
Nexxus Pro Mend Conditioner
Nexxus Pro Mend Shampoo
To Enter:
1. Head over to the Nexxus website and tell me which of the featured hairstyles you want to try out this Summer. Maybe for an upcoming wedding or event, or just for fun!
2. If you’ve tried Nexxus products before, head over and leave a review comment on what you thought of it. Leave a comment below that you left a review on an item.
Winners will be chosen Monday, 8/13.
This Giveaway was sponsored by lunchbox, but all opinions are 100% my own.

Need to find something specific at the best price and at a store near you? Here are all the best prices on the staple items you and your family use the most.
If you find any errors or spot any other deals, leave a comment below.
Beef
- Ingles – Beef Whole or Half Eye or Found Roast, $3.48 lb
- Harris Teeter – Ground Beef, 93% lean, $3.77 lb
- Lowe’s Foods – Boneless Beef Ribeye Steak, $6.97 lb
- Harvey’s – Ground Beef, family pack, $1.99 lb
- Publix – B Boneless Top Sirloin Steaks, $4.99 lb
- Food Lion – Butcher’s Brand Semi-Boneless Ribeye Steaks, $6.99 lb
- Winn-Dixie – Boneless New York Strip or Ribeye Steaks, $8.99 lb
- Winn-Dixie – Boneless Top Round Steaks, 2 lb, B1G1 at $5.79 ($2.89)
- H-E-B – Beef T-Bone Steaks, $2.97 lb
- H-E-B – Beef Shoulder Steaks, $2.97 lb Read More→
Carters has 50% off their PJs and some of the Back to School First Day Favorites today. The best part: you get an additional 25% off $40 purchases with the coupon code CARBTS12.
There are tons of pajamas to choose from and they start at $3.99. These make awesome baby shower gifts or snag some for your little one. The Back to School sale includes cute tops and bottoms starting at $4.99 and are a good way to save on back-to-school shopping without having to fight the crowds!
Shipping is a flat rate of $6.
See more clothing deals!

I have a list of new SavingStar and Upromise eCoupons! I loved seeing this new Starbucks deal on SavingStar. It can be accumulated over several shopping trips and ends 9/30. Make sure to load it to your CVS card today!
New SavingStar eCoupons
.50/1 Bisquick Original or Heart Smart baking mix or Shake ‘n Pour eCoupon
$1/2 Dean’s dips, 12 oz+ eCoupon
$1 off Dial lotion, 12 oz+ (only at Kroger Atlanta) eCoupon
.75/1 Fiber One cereal eCoupon
.50/1 Fiber One chewy bars eCoupon
.50/1 General Mills select treat bars or Milk ‘n cereal bars eCoupon
$5/$20 Kingsford Charcoal, KC Masterpiece BBQ or marinades eCoupon
.75/1 Marie’s yogurt dressing eCoupon
.55/1 Pillsbury frozen egg scrambles or Grands! biscuit sandwiches eCoupon
$2/$11 Starbucks products (only at CVS) eCoupon
$1.50/2 Wasa Crispbread crackers eCoupon
.40/6 Yoplait yogurt cups eCoupon
.75/1 Yoplait frozen smoothie eCoupon
New Upromise eCoupons
$1/2 Dean’s dips, 12 oz+ eCoupon
$1 off Dial lotion, 12 oz+ (only at Kroger Atlanta) eCoupon
.75/1 Marie’s yogurt dressing eCoupon
$1.50/2 Wasa Crispbread crackers eCoupon
It is always fun when new coupons come out and make for great deals. Here are some additional deals to grab at Walmart this week!
You can get the full list of Walmart deals here.
Additional Walmart Deals
- King’s Hawaiian Sweet Hot Dog Buns, 6 ct., $1.98
-$1 off King’s Hawaiian hamburger, hot dog or sandwich buns, or mini sub rolls, June All You magazine
-$1 off King’s Hawaiian sweet hot dog or hamburger buns, printable
(makes it 98¢)
Kettle Brand Potato Chips, Single Serve, 88¢
-$1/2 Kettle Brand potato chips printable
(makes it 28¢ ea.)- Gevalia Ground Coffee House Blend, 12 oz, $5.80
–B1G1 Gevalia coffee, 12 oz, max $6.98 printable
(makes it $2.90 ea.) Read More→
Gap.com started their Friends & Family Sale today which means 30% off your entire order with coupon code GAPFRIENDS.
The code can be used toward jeans, school uniforms and it works on sale items too. They have kids’ t-shirts for $6.99 and boys jeans for under $10 after the coupon.
Third party merchandise (brands like Melissa and Doug, Puma, a+a, etc.) are excluded.
When you spend $50 or more you get FREE Shipping, otherwise shipping starts at $7.
Check out more Retail Clothing Deals!






